Coinbase zawiera kolejny, milionowy kontrakt z rządem USA

Coinbase sfinalizowała umowę o wartości 1,36 miliona dolarów ze Służbami Imigracyjnymi i Celnymi Stanów Zjednoczonych. Od teraz agencja będzie używać narzędzia Coinbase Analytics… w bliżej nieokreślonym celu.

Według oficjalnych dokumentów The Immigration and Customs Enforcement (ICE), oddział Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zajmujący się przestępczością transgraniczną i nielegalną imigracją – zapłacił Coinbase 1,36 miliona dolarów za licencję oprogramowania Coinbase Analytics.

Do czego rząd wykorzysta Coinbase Analytics?

W treści oficjalnych dokumentów nie ma ani słowa o tym, jakie informacje będą analizowane lub udostępniane przez Coinbase. Dane z SAM.gov świadczą o tym, że giełda „jest jedynym dostawcą, który może świadczyć usługi wymagane” przez ICE, a informacje dostępne publicznie będą minimalne ze względu na delikatny charakter relacji między ICE a Coinbase.

Wcześniej Coinbase zawarła umowę na licencjonowanie swoich narzędzia Coinbase Analytics z innymi, amerykańskimi służbami. Wśród zainteresowanych znalazły się również: Drug Enforcement Administration (DEA) i Internal Revenue Service (IRS), która zapłaciła Chainalysis 625 000 USD za opracowanie narzędzia do deanonimizacji Monero.

Coinbase i rząd USA: kontrowersyjny związek

Coinbase spotkała się z ostrą krytyką za współpracę z rządem USA. Mimo to, Brian Armstrong nigdy nie żałował swoich lukratywnych relacji z organami ścigania.

Armstrong zapewniał, że stworzenie tej usługi ma pozytywny wpływ dla rozwoju jego firmy i że nie dostarcza ona informacji innych niż te, które są już dostępne w blockchain:

„Widziałem kilka artykułów mówiących o Coinbase Analytics – pomyślałem, że podzielę się swoimi przemyśleniami na ten temat […]. Oprogramowanie do analizy łańcucha bloków zasadniczo kompiluje publicznie dostępne dane, które są już dostępne w łańcuchu bloków… Istnieje już rynek oprogramowania do analizy blockchain, więc sprzedajemy je również garstce osób”.

Armstrong usunął później tweeta z powodu silnej fali negatywnych komentarzy i krytyki, ale jego wersja archiwalna jest nadal dostępna.

Ogólnie rzecz biorąc, wielu komentatorów twierdzi, że interesy Coinbase są sprzeczne z samą filozofią kryptowalut. Inni twierdzą nawet, że:

Coinbase zbiera prywatne informacje o swoich klientach dzięki przepisom AML, śledzi transakcje klientów przed i po wyjściu z Coinbase, a następnie sprzedaje te prywatne informacje i dane publiczne organom ścigania, a wszystko to bez wyrzutów sumienia. OK, to „tylko biznes”. — DJ Booth (@djbooth007) 12 lipca 2020 r.

Może Cię zainteresować:

Komentarze