Były CEO Celsius oskarżony o defraudacje i oszustwa trafi przed sąd!

Śledczy z Commodity Futures Trading Commission (CFTC – Komisja Handlu Kontraktami Towarowymi Futures) doszli do wniosku, że zbankrutowany pożyczkodawca kryptowalutowy Celsius Network i jego były dyrektor generalny znacząco naruszyli amerykańskie przepisy, jeszcze przed upadkiem firmy. 

Jeśli większość komisarzy CFTC zgodzi się z tym wnioskiem, agencja może wnieść sprawę do sądu federalnego jeszcze w tym miesiącu. Prawnicy z jednostki egzekucyjnej ustalili, że Celsius wprowadził inwestorów w błąd i powinien był zarejestrować się w odpowiednim rejestrze. Były dyrektor generalny Alex Mashinsky również złamał przepisy.

CFTC odmówiła komentarza. Przedstawiciele i prawnicy Celsius nie odpowiedzieli na kilka próśb o komentarz drogą mailową i telefoniczną. Mashinsky i jego prawnik również nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

celsius
Alex Mashinsky Źródło: https://assets.bwbx.io

W międzyczasie, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz federalni prokuratorzy z Manhattanu prowadzą również dochodzenie w sprawie Celsiusa, zgodnie z dokumentami złożonymi w sądzie upadłościowym. Przedstawiciele SEC i Biura Prokuratora Stanowego w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku odmówili komentarza w sprawie stanu tych dochodzeń.

Zobacz też: USA kontra Chiny – Cyberwojna. Stany Zjednoczone planują kolejny manewr

Celsius – szybki sukces, szybki upadek

Popularność Celsiusa gwałtownie wzrosła podczas pandemii. Firma oferowała pożyczki i wypłacała oprocentowanie od lokat wirtualnych tokenów, które było wyższe niż w tradycyjnym sektorze finansowym. Jednocześnie Mashinsky regularnie przedstawiał oferty jako tak samo bezpieczne jak te dostępne w bankach.

Jednak upadek w zeszłym roku popularnego tokena TerraUSD i ogólny spadek na rynku kryptowalut sprawiły, że ryzykowne zakłady firmy nie powiodły się. Mimo że firma stanowczo zaprzeczała, że zmaga się z dużymi stratami, z Celsiusa masowo odchodzili klienci. W czerwcu 2022 roku firma zamroziła wypłaty klientów, a miesiąc później złożyła wniosek upadłościowy.

Mashinsky pomógł założyć Celsius w 2017 roku. Firma pozyskała środki finansowe poprzez ofertę monet i rozwinęła się w miliardowy biznes, oferując klientom oprocentowanie za pożyczenie ich kryptowalutowych tokenów.

Przeczytaj również: Kolejne chińskie miasto dopuszcza opłaty w CBDC! Dokąd zmierza cyfrowy yuan?

James vs Mashinsky

Sensacyjne załamanie Celsiusa spowodowało już podjęcie działań prawnych. W tym zarzuty ze strony Prokuratora Generalnego stanu Nowy Jork, Letitii James, że Mashinsky wprowadzał w błąd inwestorów co do bezpieczeństwa platformy kryptowalutowej oraz co do pogarszającej się sytuacji finansowej firmy. W pozwie z stycznia James twierdziła, że Mashinsky oszukał setki tysięcy inwestorów, w tym ponad 26 000 mieszkańców Nowego Jorku, wyłudzając miliardy dolarów.

Mashinsky starał się o odrzucenie zarzutów Nowego Jorku, argumentując, że pozew „demonstruje fundamentalne niezrozumienie działalności Celsiusa i jego roli”. Jego prawnicy również twierdzili, że James wybrała wybiórczo wypowiedzi, które Mashinsky zamieścił w sieci, aby poprzeć swoje stanowisko. A także, że oferty Celsiusa nie mogą być traktowane jako papiery wartościowe lub towary, ponieważ pożyczkodawca zawsze oferował ustaloną z góry stopę procentową niezależnie od wyników firmy.

Federalne postępowanie egzekucyjne przeciwko Celsiusowi i Mashinsky’emu byłoby najnowszym przypadkiem szeregu spraw wszczętych w tym roku przez amerykańskie władze. CFTC jako pierwsza złożyła pozew przeciwko Binance oraz jej dyrektorowi generalnemu Changpengowi Zhao. SEC również pozwała Binance i Coinbase. Obie firmy twierdzą, że nie popełniły żadnych przestępstw.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze