Kolejne chińskie miasto dopuszcza opłaty w CBDC! Dokąd zmierza cyfrowy yuan?

Chińskie miasto Jinan dąży do przyjęcia CBDC, wprowadzając płatności cyfrowym yuanem na całej swojej sieci autobusowej. Jest to przełomowy krok w postępującej adopcji kryptowalut oraz CBDC w tym azjatyckim gigancie. 

Jinan, stolica prowincji Szantung we wschodnich Chinach, rozpoczęła promowanie przyjęcia cyfrowej waluty banku centralnego Chin. Miasto uczyniło to wprowadzając płatności cyfrowym yuanem za przejazdy we wszystkich swoich liniach autobusowych. W pilotażowym etapie miasto przetestowało wprowadzenie płatności CBDC na dwóch liniach autobusowych. Po udanym okresie próbnym miasto podało, że wdrożyło nową metodę płatności dla całej sieci autobusowej.

Jinan leży nad rzeką Huang He i liczy ponad 9 milionów mieszkańców. Jinan jest znany z dobrych uniwersytetów, wyrobu ceramiki oraz przemysłu maszynowego, samochodowego, włókienniczego i spożywczego.

cbdc
Panorama Jinan. Źródło: https://www.hotelscombined.pl

Miejscowy dziennik, Shunwang-Jinan Daily, podał, że miasto Jinan zaktualizowało wszystkie czytniki kart i oprogramowanie tras autobusowych, aby pasażerowie mogli płacić za pomocą cyfrowego yuana.

Zobacz też: Vitalik Buterin przyznaje, że nie stakuje (za bardzo) swojego ETH

Chiny stawiają na CBDC

Miasto zachęca również do korzystania z cyfrowej wwaluty, oferując zniżki dla pasażerów, którzy wybiorą tę metodę płatności. Według ogłoszenia, każda osoba może otrzymać do dwóch zniżkowych przejazdów dziennie i maksymalnie sześć zniżkowych przejazdów w miesiącu, jeśli zdecydują się zapłacić cyfrowym yuanem. To ciekawy zabieg, jasno nakreślający, że chińskie władze są mocno zorientowane na adopcję CBDC.

Ten krok jest częścią szerszego wysiłku na rzecz promocji przyjęcia cyfrowego yuana w Chinach. W kwietniu chińskie miasto Changshu ogłosiło, że będzie wypłacać wynagrodzenia urzędników państwowych w cyfrowym yuanie. W ogłoszeniu zaznaczono, że wszystkie poziomy personelu w służbie publicznej, instytucjach publicznych i jednostkach państwowych będą otrzymywać wynagrodzenia w cyfrowym yuanie od maja.

Oprócz przejazdów autobusowych i wynagrodzeń dla urzędników państwowych, kraj wprowadził również swoją cyfrową walutę banku centralnego dla inicjatywy Jedwabnego Szlaku i handlu międzynarodowego. 24 kwietnia wydano plan promocji cyfrowego yuana w międzypaństwowym handlu w chińskim mieście Xuzhou. Miasto to pełni rolę punktu wyjścia dla pociągów przewożących towary do Europy.

cbdc
Symbol cyfrowego yuana. Źródło: https://upload.wikimedia.org

W ramach promocji cyfrowego yuana władze chińskie rozdają mieszkańcom miast Shenzhen, Jinan, Lianyungang i Hangzhou ponad 26 milionów dolarów w cyfrowym juanie (e-CNY). Wszystko dzieje się podczas chińskiego Święta Wiosny. Przeprowadzono około 200 wydarzeń związanych z promocją cyfrowej waluty w tych miastach. Shenzhen rozdało 100 milionów cyfrowych juanów na wsparcie sektora gastronomii. Jinan, Lianyungang i Hangzhou wprowadziły cyfrowe kupony, które mieszkańcy mogą wykorzystać na zakupy.

Władze chińskie kontynuują swoje wysiłki, rozszerzając akceptację cyfrowego yuana na różne dziedziny. Na przykład takie jak płatności podczas Dnia Singla. A także korzystanie z niego przez turystów podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Mimo zakazu handlu kryptowalutami, zainteresowanie cyfrowym juanem rośnie, a liczba cyfrowych portfeli w juanach przekracza 140 milionów. Wartość transakcji e-CNY sięga miliardów dolarów.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze