Kolejny kraj bierze się za krypto! Zmiana narracji i zakaz handlu kryptowalutami

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi, przygotowuje nowe przepisy prawne ograniczające krypto. Regulacje mają zakazać transakcji kryptowalutami typu peer-to-peer (P2P).

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi, powołując się na wysoki poziom przestępczości związanej z kryptowalutami, chce wprowadzić zakaz wymiany kryptowalut między obywatelami.

W dniu 2 lipca Ministerstwo ogłosiło na oficjalnym Telegramie nowe przepisy prawne, które zakazywałyby transakcji kryptowalutami typu peer-to-peer (P2P) dla osób fizycznych.

Peer to peer (Peer-2-peer, P2P) – model komunikacji, w którym użytkownicy sieci komputerowej współpracują bezpośrednio między sobą, bez konieczności korzystania z centralnego serwera. Każdy użytkownik pełni rolę węzła i ma równe uprawnienia. Zadania są rozdzielane pomiędzy wszystkich uczestników. To sprawia, że im więcej osób bierze udział w sieci P2P, tym bardziej efektywna i bezpieczna staje się ta sieć. W przeciwieństwie do scentralizowanych systemów, w sieci P2P nie ma jednego centralnego punktu zarządzającego. To przekłada się na większą niezależność i elastyczność użytkowników.

Władze wskazują na udowodniony wysoki wskaźnik cyberprzestępczości w Białorusi. Ministerstwo podaje, że od początku roku miejscowi prokuratorzy zatrzymali 27 obywateli za oferowanie „nielegalnych usług wymiany kryptowalut”. Łączne dochody z nielegalnych zarobków wyniosły około 22 miliony białoruskich rubli (ok 35,5 miliona złotych). 

krypto
Prezydent Białorusi – Aleksander Łukaszenka. Źródło: https://politicus.pl

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, usługi kryptowalutowe typu P2P są używane przez złodziei. Wykupują oni i konwertują skradzione środki, a następnie przekazują fundusze organizatorom lub uczestnikom przestępczych schematów.

Zobacz też: Celsius Network dostaje zgodę na zrzut alctoinów!

Białoruś – kontrola handlu krypto i zmiana narracji

Ministerstwo ma zakazać osobom fizycznym transakcji P2P. Pozwoli im wymieniać kryptowaluty jedynie za pośrednictwem giełd krypto zarejestrowanych w Białoruskim Parku Technologicznym. Ministerstwo oświadczyło również, że zamierza wprowadzić praktykę, która sprawi, że będzie niemożliwe wypłacenie środków pochodzących z nielegalnej działalności, podobnie jak w przypadku wymiany walut obcych.

„Mając takie warunki, będzie po prostu nieopłacalne dla oszustów informatycznych działających na terenie Białorusi”, napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Niektórzy twierdzą, że to nie będzie takie łatwe i „życzą powodzenia” władzom Białorusi.

Ogłoszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MFA) Białorusi różni się nieco od niedawno przyjętych przez Białoruś ustaw. Prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenka, oficjalnie poparł swobodny obrót kryptowalutami, takimi jak bitcoin, w 2022 roku.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze