Goldman Sachs | Nowy szef działu aktywów cyfrowych ujawnia plany banku

W najbliższej przyszłości Goldman Sachs (GS) może wprowadzić własnego stablecoina. GS znany jest, podobnie zresztą jak inne wiodące banki inwestycyjne, z mieszanych relacji względem sektora kryptowalut. Nawet jeśli uruchomią stablecoina – to czy inwestorzy indywidualni uzyskają kiedykolwiek do niego dostęp?

Jeszcze jeden stablecoin

Matthew McDermott (szef działu aktywów cyfrowych GS) przypomniał w wywiadzie dla CNBC, że firma „bada komercyjną opłacalność stworzenia cyfrowego tokena FIAT”. Innymi słowy, Goldman Sachs rozważa rozpoczęcie prac nad własnym stablecoinem, który miałby być powiązany z dolarem amerykańskim lub inną walutą FIAT.

Z kontekstu wypowiedzi McDermotta możemy wywnioskować, że token zostanie zbudowany na blockchainie podobnym do Quorum na blockchainie Ethereum. McDermott opowiada się za „systemem finansowym, w którym wszystkie aktywa i pasywa są natywne dla łańcucha bloków”. Ponadto w zespole projektowym ma znaleźć dla siebie też miejsce Oli Harris, pracownik JP Morgan, który wcześniej pracował nad blockchainem Quorum.

Nad czym pracuje Goldman Sachs?

Jakkolwiek potoczą się dalej sprawy, stablecoin GS wciąż jest na wczesnym etapie rozwoju. McDermott dodał, że bank cały czas rozważa potencjalne przypadki użycia. Może to oznaczać, że jego plany mogą nawet nie być do końca związane z technologią blockchain.

Tak czy inaczej, GS inicjował w przeszłości kilka innych działań związanych z blockchain. Już od 2018 roku bank rozważał uruchomienie własnego trading desku i usług powierniczych, aczkolwiek zaprzecza, jakoby za tymi konceptami kryły się kiedykolwiek realne plany ich wdrożenia. Goldman Sachs „obserwuje… rozwój rynku kryptowalut” – wyjaśniał już w zeszłym roku dyrektor generalny David Solomon.

GS wszedł ostatecznie na kryptowalutowy poligon w czerwcu 2019. To wówczas Solomon ogłosił, że firma bada „tokenizację” aktywów finansowych. Bank wspierał również kilka firm kryptowalutowych, w tym Circle i BitGo.

Stablecoiny obsługiwane przez banki

Na rynku bankowych stablecoinów bynajmniej nie wieje nudą. Inne duże instytucje finansowe już je bowiem wprowadziły. Przykładowo, JP Morgan wprowadził JPM Coin w czerwcu 2019 r., a Signature Bank uruchomił Signet w 2018 r. We wrześniu 2019 r. również Wells Fargo zainicjował testy własnego stablecoina.

Jako, że „bankowe stablecoiny” kierowane są do użytkowników instytucjonalnych nie jest jasne, czy inwestor indywidualny będzie miał kiedykolwiek okazję z nich skorzystać…. Goldman Sachs zdystansował się od publicznego handlu kryptowalutami, nazywając rynek bańką porównywalną do tulipomanii i ery dot-comów.

Tymczasem inwestorzy kryptowalut są często sceptyczni wobec stablecoinów obsługiwanych przez banki, ponieważ dają one bankom moc kontrolowania transakcji. Narzędziem rozwiązaniem tego problemu, miał oczywiście zostać Bitcoin…


Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.