Odbicie listingu Coinbase w zwierciadle bitcoina

Jak się ma inicjacja notowań akcji amerykańskiej giełdy Coinbase na Nasdaq do sytuacji na rynku kryptowaluty bitcoin? Przedstawiamy kilka implikacji w tym zakresie.

price action bitcoina od chwili premiery akcji Coinbase na Nasdaq
price action bitcoina od chwili premiery akcji Coinbase na Nasdaq; źródło: tutaj

To oczywiste, że bitcoin jest jednym z obiektów biznesowego zainteresowania Coinbase. Tak czy inaczej większość rządów, w tym USA, Indii, a ostatnio nawet Turcji, zdaje się czuć, ostatnimi czasy, w otoczeniu kryptowaluty – powiedzmy – nieswojo.

Zrozumiałe jest też, że rządy lubią pracować z tym, co mogą kontrolować i regulować, a prawny środek płatniczy i waluty fiducjarne to jedne z najlepszych przykładów.

Rządy, za pośrednictwem banków centralnych, wykorzystują politykę monetarną do wpływania na gospodarkę, dlatego preferowane są legalne środki płatnicze i waluty fiducjarne. Kontrolę tracą w momentach, gdy do gry wchodzą kryptowaluty, biorąc pod uwagę, że są to aktywa zdecentralizowane.

Co ma do tego wejście Coinbase na Nasdaq?

Premiera notowań Coinbase to ogromny krok w kierunku legitymizacji bitcoina jako ważnego instrumentu finansowego. W związku z powyższym, podjęcie negatywnych działań przeciwko kryptowalucie przez organy centralne może okazać się trudnym zadaniem.

Co ciekawe, w lipcu ubiegłego roku rząd USA zakupił od Coinbase narzędzie do analizy blockchain. Niektórzy mogą uznać, że po umieszczeniu akcji Coinbase na parkiecie Nasdaq, giełda kryptowalut może chcieć skorzystać na zbudowanej relacji.

coinbase nasdaq
wykres ceny akcji Coinbase (COIN) na Nasdaq; źródło: Nasdaq

Na dwoje babka wróżyła

Biorąc pod uwagę, że Coinbase ma silne, bitcoinowe korzenie, społeczność często zastanawiała się, dlaczego na tej giełdzie częściej sprzedają się altcoiny niż BTC. Zastanawiająca może być również stosunkowo niewielka liczba BTC w bilansie firmy.

Tak czy inaczej kurs BTC/USD zareagował na inicjację COIN raczej pozytywnie. Oznacza to, że w krótkim okresie, kurs akcji Coinbase może mieć pozytywny wpływ na cenę bitcoina i odwrotnie. Ta relacja może spowodować, że Coinbase zwiększy swoje zasoby BTC, ostatecznie jeszcze bardziej popularyzując bitcoina.

Można spekulować, że potencjalni inwestorzy mogą chcieć wstrzymać się z inwestycjami, obserwując BTC w perspektywie długoterminowej. Niektórzy mogą również uznać, że teraz nie jest odpowiedni czas na decyzje inwestycyjne, ponieważ kryptowaluta próbuje aktualnie znaleźć dla siebie stosowną równowagę.

Przeczytaj również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze