O czym świadczy stale rosnąca korelacja bitcoina z NASDAQ?

Dyrektor giełdy kryptowalut OKEx, Lennix Lai, udostępnił infografikę pokazującą korelację między dynamiką cen bitcoina (BTC), złota (XAU), NASDAQ i S&P 500. Wnioski, które płyną z tej analizy, są bardzo ciekawe…

Bitcoin niczym akcje spółek technologicznych

Lennix Lai zwrócił uwagę na fakt, że związek między trzema z czterech wyżej wymienionych wskaźników wzrosła z biegiem lat. I kwartał 2020 r. był momentem przełomowym. To właśnie wtedy korelacja pomiędzy ceną bitcoina (BTC) a indeksami NASDAQ i S&P 500 gwałtownie wzrosła.

„Z biegiem lat #Bitcoin staje się coraz bardziej pozytywnie skorelowany z Nasdaq – to znak adopcji instytucjonalnej. Ludzie handlują bitcoinami jak akcjami szybko rozwijających się spółek technologicznych”

Tymczasem korelacja między bitcoinem (BTC) a złotem (XAU) również wzrosła, ale już nie tak bardzo. Lai jest pewien, że ludzie traktują bitcoina i złoto (XAU) jako dwa różne rodzaje inwestycji.

Wiele osób traktuje aktualnie BTC jako niczym akcje spółek z sektora technologicznego. Znajduje to bezpośrednie odzwierciedlenie w korelacji miedzy nimi. Korelacja BTC/NASDAQ wzrosła do 0,6 w II kwartale 2020 r., podczas gdy korelacja BTC/S&P 500 odnotowała rekord w III kwartale 2020 r.

Tak więc, zgodnie z wykresem udostępnionym przez dyrektora OKEx można zastanawiać się, czy narracja maksymalistów o „cyfrowym złocie” ma jeszcze jakąkolwiek rację bytu.

Kiedy korelacja ma znaczenie?

Wielu analityków połamało sobie głowy, próbując wyjaśnić korelację między bitcoinem (BTC), złotem (XAU) a akcjami. Jeżeli chodzi o złoto, pod koniec ubiegłego roku analitycy Skew przedstawili w tej kwestii ciekawe wnioski:

Analityk Charles Edwards z Capriole Investments podrzuca inną, inspirującą obserwację. Kiedy na rynkach panują skrajny strach lub skrajna chciwość, bitcoin (BTC) koreluje z akcjami. Gdy emocje opadają, korelacja znika.

Burzliwy I kwartał 2020 r. wydaje się dowodzić, że teoria Edwardsa jest słuszna na trwającym etapie rozwoju bitcoina.

Z archiwum Bithub:

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze