Mining bitcoina kipi od spekulacji w obliczu niepewności regulacyjnej ze strony Chin

Komentarz wygłoszony na posiedzeniu Rady Stanu Chin na temat rozprawienia się z handlem bitcoinami i działalnością wydobywczą wywołał w weekend wstrząs wśród lokalnych górników BTC.

Chociaż o oficjalnych, nowych regulacjach nie ma jeszcze mowy, zawieszenie w trybie niepewności odnośnie przyszłości branży już wprawia niektórych górników bitcoin w tryb paniki. Podczas gdy niektórzy zaczęli sprzedawać swoje monety, inni rozważają przeniesienie swoich ośrodków za granicę.

„W ciągu ostatnich 48 godzin chińscy górnicy już zaczęli przyspieszać proces migracji do innych krajów” napisał na Twitterze Mustafa Yilham, który kieruje zagranicznym biznesem w Bixin, chińskiej firmie zajmującej się od dawna wydobywaniem bitcoinów. „W sprzedaży dostępne będą również duże ilości maszyn do wydobywania bitcoinów”.

„W nadchodzących tygodniach zostaną podjęte pewne działania. Nikt nie wie, jaki będzie ich ostateczny wymiar. Niepewnie wywołuje niedźwiedzie nastroje wśród chińskich górników” – dodał Yilham.

Dovey Wan, partner-założyciel Primitive Ventures, napisała na Twitterze, że otrzymała już wiadomości od lokalnych górników bitcoinów, którzy zamierzają sprzedać swoje maszyny lub wysłać je za granicę. Podała przykład zestawu 20 000 sztuk sprzętu, głównie AntMiner 319 i WhatsMiner M20, które są na sprzedaż.

Jak dotąd chińska pula wydobywcza BTC.top – która ma około 1,5% całkowitego hash rate bitcoina – poinformowała, że ​​jej spółka zależna, broker sprzętu górniczego, B.top zaprzestanie obsługi klientów z Chin kontynentalnych. Giełda kryptowalut Huobi, która jest również właścicielem puli wydobywczej bitcoinów, poinformowała, że przestanie również świadczyć usługi górnicze dla nowych użytkowników w Chinach kontynentalnych. Jej działalność w zakresie puli wydobywczych jest jednak nadal aktywna.

W piątek wieczorem chińska Rada Państwa Stanu opublikowała podsumowanie niedawnego spotkania zorganizowanego przez Komitet Rozwoju Stabilności Finansowej, w którym wspomniano, że rozprawienie się z wydobyciem i handlem bitcoinami jest częścią nadchodzących priorytetów w zakresie zapobiegania ryzyku finansowemu. Nie jest jednak jasne, jakie dokładnie będą następowały działania egzekucyjne.

Bardziej szczegółowe doniesienia w sprawie dostaliśmy wczoraj w godzinach porannych:

http://dz.jjckb.cn/www/pages/webpage2009/html/2021-05/24/content_74130.htm

Nie tylko bitcoin

Obawy dotyczące potencjalnego ograniczenia wydobycia bitcoinów w Chinach, które może obniżyć hash rate, wpłynęły również na związane z nim tokeny. Są one wydawane przez górników i wspierane przez określoną ilość mocy mieszania. Posiadacze tokenów otrzymują nagrody za wydobycie skorelowane z ilością mocy mieszania, jaką reprezentują ich tokeny. Oferują sposób na uzyskanie pośredniej ekspozycji na proces wydobywania bitcoinów.

Wahania pBTC35A, tokena zabezpieczonego stopą skrótu bitcoin uruchomionego przez puli wydobywczej Poolin, mogą wskazywać na niedźwiedzi nastrój, który rozprzestrzenił się wśród lokalnej społeczności górniczej i handlowej w ciągu weekendu, gdy kilku dużych posiadaczy pBTC35A zostało wystraszonych przez komentarz chińskiej Rady Państwa.

Przed doniesieniami, cena pBTC35A nadal wynosiła 102 USD i była wciąż wyższa niż początkowa cena sprzedaży wynosząca 100 USD. Ale od tego czasu spadła o ponad 30% do 69 USD, po czym wróciła do 80 USD. W ciągu weekendu, dwa największe zlecenia sprzedaży pBTC35A na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap wyniosły ponad 6100 jednostek tokena, co stanowiło ponad 2% jego podaży w obiegu.

Posiadacze pETH18C, tokena zabezpieczonego hash rate Ethereum, również doświadczyli podobnej wyprzedaży. Token zmienia właściciela na Uniswap za 17 USD, co oznacza spadek o 43% w stosunku do początkowej ceny sprzedaży wynoszącej 30 USD.

Stan sieci

Ogólny hash rate w sieci Bitcoina utrzymywał się w ciągu weekendu na stałym poziomie około 143 EH/s na sekundę. Trzydniowa średnia krocząca kursu bitcoina spadła już od połowy maja do około 145 EH/s.

W rezultacie powyższego, średni interwał produkcji bloków w sieci Bitcoin od ostatniej korekty trudności wydobycia 13 maja wynosił około 11,8 minuty, prawie 20% dłużej niż zakładane 10 minut na blok. Oznacza to, że korekta trudności wydobycia ma przynieść znaczny ujemny spadek, gdy ma nastąpić za około 6 dni.

Koniec dominacji Chin w miningu bitcoina?

Poolin deklaruje, że już koncentruje się na współpracy z zagranicznymi farmami górniczymi, aby dystrybuować swoją działalność na bardziej globalną skalę. Było to częścią biznesplanu co najmniej od czasu konferencji górniczej w kwietniu. Podczas tej konferencji różni paneliści stwierdzili, że długoletnia dominacja Chin w zakresie hash rate bitcoina stopniowo zanikała w związku ze wzrostem liczby nabywców instytucjonalnych z Europy i Ameryki Północnej.

Co więcej, wypadek w Xinjiangu, który wydarzył się w połowie kwietnia, zmusił większość farm górniczych na tym obszarze do zaprzestania działalności na tydzień, prawdopodobnie ukazując niestabilność lokalnego środowiska.

Oprócz społeczności górniczej, posiedzenie Rady Państwa miało również bezpośredni wpływ na ogólny rynek kryptowalut. Szczególnie dotknęło to tokeny giełdowe, przy czym te prowadzone przez Huobi, OKEx i Binance spadły w weekend o ponad 30%

Kurs wymiany USDT Tether względem renminbi na biurkach sprzedawanych bez recepty nadal ma ujemną premię w porównaniu z kursem dolara amerykańskiego do juana.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze