Hash rate Bitcoina spada do najniższego poziomu od 8 miesięcy

W obliczu odłączania wtyczek w kopalniach BTC w Syczuanie, hash rate sieci Bitcoin spadło do poziomu 91 EH/s.

hash rate
hash rate Bitcoina; źródło: blockchain.com

Największy spadek hash rate Bitcoina od 8 miesięcy

Hash rate sieci Bitcoin, wskaźnik jej mocy obliczeniowej, spadł o 46% od szczytowego poziomu, który został odnotowany w połowie maja. Według danych Bitinfocharts, hashrate Bitcoina spadł ostatnio do 91,2 EH/s, prawie połowy szczytu 171,4 EH/s który był widoczny na wykresach mniej niż sześć tygodni temu.

Bitinfocharts donosi również spadek rentowności wydobycia ze szczytowego poziomu 0,449 USD dziennie za terahasz na sekundę do obecnego poziomu 0,226 USD.

Hash rate BTC nie był tak nisko od 8 miesięcy. Ostatnim razem, kiedy wskaźnik spadł poniżej 90 EH/s był 3 listopada 2020 r. Wyższy hash rate oznacza większą konkurencję wśród górników w zakresie walidacji nowych bloków.

Spadek hash rate i rentowności wydobycia jest spowodowany trwającą akcją władz chińskich skierowaną na zamykanie kopalni bitcoinów w całym kraju. W weekend w mediach społecznościowych udostępniono dane o spadkach udziału w hash rate głównych pul wydobywczych w chińskiej prowincji Syczuan.

18 czerwca władze w Ya’an City – miasta w zachodniej części Syczuanu – nakazały zamknięcie lokalnych ośrodków wydobywczych Bitcoin. Pod koniec 2019 r. CoinShares szacowało, że w Syczuanie ulokowana była ponad połowa globalnego hash rate, przyciągając górników perspektywą taniej hydroenergii.

12 czerwca władze prowincji Yunnan również wydały zawiadomienie nakazujące przeprowadzenie dochodzenia w sprawie domniemanego nielegalnego korzystania z energii elektrycznej przez osoby i firmy zaangażowane w wydobywanie bitcoinów.

Według raportu CNBC opublikowanego 15 czerwca, partner Castle Island Ventures, Nic Carter, zauważył, że hash rate Bitcoina spada, spekulując, że „wydaje się prawdopodobne, że instalacje w całym kraju są wyłączane”. Carter przewidywał wówczas, że co najmniej połowa całego hash rate Bitcoina opuści z czasem Chiny.

Jednym z najważniejszych miejsc docelowych dla górników stała się Ameryka Północna, a zwłaszcza stan Teksas – ze względu na korzystne ustawodawstwo i dużą dostępność taniej energii odnawialnej.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze