Elon Musk: Tesla wznowi honorowanie BTC, bitcoiny w bilansie SpaceX

„Chcę wykonać nieco więcej pracy, aby potwierdzić, że udział zużycia energii odnawialnej [w wydobyciu BTC] wynosi najprawdopodobniej 50% lub więcej i że istnieje tendencja do zwiększania tej wartości” – powiedział dyrektor generalny Tesli.

Branża kryptowalut zmierza w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości

Przemawiając podczas „The ₿ Word”, wirtualnej konferencji Bitcoin (BTC) z udziałem szefa Twittera Jacka Dorseya i Cathie Wood z Ark Invest, Musk powiedział, że Tesla „najprawdopodobniej” rozważy wznowienie płatności kryptowalutami za swoje pojazdy i usługi. Przypomnijmy, że firma przestała honorować zakupy za pomocą BTC a maju br. z powodu obaw o wymiar śladu węglowego, jaki dla środowiska naturalnego pozostawia branża miningowa.

„Wydaje się, że istnieje pozytywny trend w zakresie zużycia energii przez sieć Bitcoin […] – wyznał Elon Musk. „[…] nie ma możliwości, aby w tak krótkim czasie w zasadzie podwoić lub potroić ilość energii opartej na odnawialnych źródłach […] Misją Tesli jest przyspieszenie adopcji zrównoważonej energii. Nie możemy być firmą, która to robi i nie dokłada należytej staranności w zakresie zużycia energii przez Bitcoin.”

Musk dodał:

„Wygląda na to, że Bitcoin znacznie bardziej skłania się do odnawialnych źródeł energii, a kilka elektrowni węglowych […] zostało zamkniętych, szczególnie w Chinach. Chcę wykonać nieco więcej pracy, aby potwierdzić, że udział zużycia energii odnawialnej [w wydobyciu BTC] wynosi najprawdopodobniej 50% lub więcej i że istnieje tendencja do zwiększania tej wartości. Jeśli tak, Tesla wznowi akceptowanie bitcoina.”

„Jeśli cena bitcoina spada, tracę pieniądze”

W maju Musk ogłosił, że Tesla nie będzie już akceptować płatności w BTC ze względu na „coraz większe wykorzystanie paliw kopalnych”. Cena kryptowaluty spadła wówczas poniżej 40 000 USD po raz pierwszy od lutego. Dyrektor generalny Tesli wyjaśnił później, że firma wznowi możliwość procesowania transakcji z wykorzystaniem BTC, gdy tylko pojawi się potwierdzenie, że górnicy będą używać ponad 50% czystej energii „z pozytywnym trendem na przyszłość”.

CEO Tesli odniósł się również do zarzutów, jakoby jego aktywność w mediach społecznościowych była nakierowana na manipulacje cenami kryptowalut w duchu „pump & dump”. Powiedział, że jedynymi trzema aktywami „o jakimkolwiek znaczeniu”, które posiadał (poza akcjami SpaceX i Tesli), były BTC, DOGE i Ether (ETH).

„Jeśli cena bitcoina spada, tracę pieniądze” – powiedział Musk:

„Mogę pompować, ale nie dumpuję. Zdecydowanie nie wierzę w podnoszenie ceny i późniejsze sprzedawanie czy coś w tym rodzaju.

„SpaceX ma bitcoiny”

W kwietniu tego roku Musk przyznał, że Tesla sprzedała część swoich bitcoinów, aby udowodnić płynność aktywa jako alternatywy dla gotówki. Nie ujawnił, ile kryptowalut posiada osobiście, chociaż – podczas wystąpienia w ramach The ₿ Word” – dodał:

„Posiadam bitcoiny, Tesla jest właścicielem bitcoinów, SpaceX jest właścicielem bitcoinów; sam osobiście posiadam, rzecz jasna, nieco ethereum i dogecoinów”.

Oświadczenie potwierdza wieloletnie spekulacje, że firma SpaceX również kupiła BTC. Anthony Scaramucci już w marcu podejrzewał, że w kontekście zakupu BTC Musk z pewnością nie poprzestał na Tesli.

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze