Bitcoinowy flash crash na Bitstamp. Cena spadła do 51 000 USD

212 bitcoinów sprzedanych w ciągu minuty doprowadziło najprawdopodobniej do chwilowego spadku ceny kryptowaluty do 51 000 USD na giełdzie Bitstamp.

Flash crash BTC na Bitstamp

Flash crash, czyli gwałtowne załamanie się ceny aktywa na giełdzie, nie jest zjawiskiem nowym. W przeszłości również inne kryptowaluty ulegały takim zdarzeniom. Jednym z najbardziej pamiętnych był flash-crash Ethereum do 10 centów na GDAX w 2017 roku. Podczas ekstremalnego ruchu w dół traderzy byli w stanie kupić altcoin za przysłowiowe grosze.

Niektóre giełdy oferują pewne mechanizmy ochrony przed tak znacznymi obsunięciami ceny. Często też zwracają pieniądze użytkownikom, którzy zostali złapani w tak niemożliwą do przewidzenia pułapkę (patrz galeria linków pod tym artykułem).

Tym razem, do zdarzenia o podobnym charakterze doszło na giełdzie Bitstamp. Podczas poniedziałkowej, porannej sesji azjatyckiej, cena bitcoina osiągnęła nowy szczyt. W momencie pisania tego tekstu cena była nadal zbliżona do tych poziomów i wynosiła 56 700 USD.

Bitcoin zamknął tygodniową świecę na zielono trzeci raz z rzędu i czwartą, jeżeli chodzi o interwał dzienny. Kryptowaluta zyskała imponujące 17% w ciągu ostatnich 7 dni i 31% w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Na giełdzie Bitstamp doszło jednak do sporej rozbieżności ceny. Jak zauważył @HsakaTrades, cena BTC na platformie spadła po dużej sprzedaży spot do około 51 000 USD, aczkolwiek nie odnotowano wpływu tego zdarzenia na rynek w szerszej perspektywie.

Cena BTC wynosiła około 55 500 USD, po czym gwałtownie spadła do 51 000 USD. Odbicie w górę nastąpiło równie szybko równie szybko. Dane dotyczące wolumenu TradingView pokazują, że w momencie poprzedzającym flash crash sprzedano 212 bitcoinów.

flash crash bitcoin
Flash crash BTC na Bitstamp; źródło: TradingView

Może Cię zainteresować:

Komentarze