42 000 BTC za 0,18 USD na Coinbase Pro

24 528

Order book Coinbase Pro wyświetlił sprzedaż 42 000 BTC za 0,18 USD!

Traderzy zauważyli dziwną świecę na parze handlowej BTC / USD na Coinbase Pro. Choć wygląda na to, że około 42 000 BTC zostało sprzedanych za 0,18 USD, mógł to być tylko błąd interfejsu giełdy.

Problemy w Coinbase

Według order booka sprzedano ponad 42 000 BTC po cenie 0,18 USD. Można mieć tylko nadzieję, że to jakiś błąd i że transakcja się nie udała:).

Zrzut ekranu niezwykłej świecy opublikował @CaptainScio na Twitterze. Przyjrzyjcie się uważnie zapisowi z order booka. Tam widać tę transakcję.

Być może był to fake trade. Pojawienie się takiej świecy można wyjaśnić błędem po stronie Coinbase lub możliwym „przeciążeniem systemu”. Giełda nie wydała do tej pory oświadczenia o tym niecodziennym, dziwnym zdarzeniu. Może się okazać, że trade nigdy nie został przetworzony i był to jedynie chochlik po stronie interfejsu użytkownika.

Słynne flash crashe

Nie wiemy, czy ostatecznie doszło do sprzedaży 42 000 BTC za 0,18 USD. Takie zdarzenie nie jest bynajmniej rzadkością jeżeli chodzi o kryptowaluty. Na przykład w lutym XRP spadł do 0,15 USD na BitMEX. Miało to miejsce w dniu ekstremalnej zmienności na tej giełdzie, która – jak nietrudno się domyślić – rozsierdziła wielu traderów:

Awarie flash zwykle zdarzają się w dniach, w których rynek doświadcza drastycznego spadku, a ceny nie mogą się dopasować się do zmian w czasie. 12 marca, kiedy rynek kryptowalut spadł o około 50%, LINK kosztował (przez krótki okres czasu) praktycznie 0 USD na Binance.

Czasami flash crashe mogą wystąpić na skutek niskiej płynności. We wrześniu zeszłego roku ktoś zgarnął trochę BTC po 1800 USD na niepłynnej parze handlowej BUSD / BTC na Binance:

Na chwilę obecną nie wiemy, co poszło nie tak w przypadku Coinbase Pro. Prawdopodobnie możemy założyć, że był to jedynie błąd interfejsu użytkownika. Coinbase zapewne zechce podjąć więcej środków ostrożności, aby upewnić się, że ich UI jest dobrze zoptymalizowany. Takie wpadki mogą bowiem odstraszyć inwestorów.

Komentarze