O 10.00 ponad 50 milionów SOL wypłynie na rynek

11 122

Na stronie poświęconej staking’u kryptowaluty SOL pojawiła się następująca informacja:

Sam Bankman-Fried (założyciel giełdy FTX) uważał, iż Solana jest jedną z najbardziej przyszłościowych kryptowalut. Jego giełda oraz firma trading’owa (Alameda) posiadają duże ekspozycje w tej kryptowalucie. Ostatnie problemy spółek Sam’a zmusiły go do sprzedaży SOL, co wywołałono lawinę cenową. W ciągu ostatnich 24 godzin Solana spadła o ponad 40 %. Dzisiaj jej cena wahała się między 29,59 $ a 16,24.

Sprzedaż SOL była również wywołana chęcią ratowania tokena giełdy FTX – FTT, który zalicza gigantyczne spadki i jest porównywany do „drugiej LUNY”. Token ten spadł dzisiaj z 12,4 $ do 3,15, a jeszcze kilka dni temu był wart około 25 $.

Czy Solana „dostaje rykoszetem”?

Sama Solana nie ma żadnych większych wewnętrznych problemów. Sieć miała swoje przestoje oraz problemy z funkcjonowaniem, jednak nadal działała i rozwijała się. W ostatnim czasie kryptowaluta nawiązała współpracę z Google Cloud, co wywowało wzrost jej kursu. Google ogłosiło, że staje się walidatorem Solany oraz zapowiedziało przyszłą integrację z siecią Solana.

Ponadto na początku listopada Facebook oraz Instagram ogłosiły wsparcie dla portfeli Solana. Użytkownicy powyższych mediów społecznościowych uzyskali dostęp do tworzenia oraz handlu swoimi tokenami NFT.

Tym samym Solana spada głównie przez dużą ekspozycję FTX i Alameda, które to ratując się, są zmuszone do sprzedaży swoich kryptowalut. Ogromne spadki Solany mogą już na stałe zniechęcić przyszłych inwestorów. Konkurencja wśród kryptowalut w branży smart-contract’ów jest ogromna. Na czoło wybija się, prężnie rozwijająca się, sieć Polygon, która w ostatnich tygodniach pnie się w rankingu kapitalizacji kryptowalut. Matic znajduje się już na 10 miejscu w rankingu, podczas gdy Solana spadła na 12.

Około godziny 10 rano czasu polskiego walidatorzy Solany uwolnią ponad 50 milionów coin’ów (ich liczba stale rośnie). Inwestorzy uznali, iż nie chcą już dłużej stakować swoich SOL i podjeli decyzję o unstaking’u swoich coin’ów. Jednocześnie trzymanie na swoim portfelu kryptowaluty opartej o mechanizm Proof of Stake jest pozbawione sensu, więc uwolnione coin’y powinny znaleźć się na rynku. Uwolnienie tak ogromnej liczby SOL może doprowadzić do całkowitego załamiania jej ceny. Solana jako jedna z największych kryptowalut może pociągnąć za sobą cały rynek, dlatego warto obserwować sytuację.

Komentarze