Ethereum stawia kolejny krok na drodze do ETH 2.0

7 151

Pierwszy upgrade mainnetu Beacon Chain zaplanowano na koniec października.

Altair już w październiku

Oczekiwany upgrade sieci Ethereum do skalowalnego modelu konsensusu opartego na proof of stake zbliża się wielkimi krokami. Deweloperzy ustalili datę aktualizacji Altair.

Altair, który określany jest mianem pierwszej aktualizacji sieci głównej Beacon Chain, ma nastąpić na wysokości epoki 74240. Zdaniem eksperta Ethereum Foundation, Danny’ego Ryana, stanie się to około 27 października.

Ryan opisał Altair w następujący sposób:

„Ta aktualizacja zapewnia wsparcie lekkiego klienta dla podstawowego konsensusu, czyści stan zachęt beacon, rozwiązuje niektóre problemy z zachętami walidatora i podnosi parametry karne zgodnie z EIP-2982.”

EIP-2982 wprowadza „parametry karne”, aby zapewnić, że protokół proof-of-stake będzie bezpieczny pod względem ekonomicznym. Dwa modele kar proponowanych w ramach tej EIP to inactivity leak i slashing.

  • Inactivity leak: kara offline, która zwiększa się w każdej epoce; jest nakładana na walidatorów podczas dłuższych czasów braku ostateczności (np. jeśli co najmniej jedna trzecia jest offline lub nie znajduje się w łańcuchu kanonicznym). Gwarantuje to, że łańcuch może ostatecznie odzyskać ostateczność nawet w katastrofalnych warunkach.
  • Slashing: kara nakładana na walidatorów, które podpisują złośliwe wiadomości, które mogą prowadzić do zbudowania i sfinalizowania dwóch sprzecznych łańcuchów. Ta kara zaprojektowana jest na zwiększanie się proporcjonalnie do liczby poddanych jej walidatorów w tym samym okresie czasu tak, że jeśli wystąpiła krytyczna wartość slashingu, walidatorzy karani będą w wymiarze maksymalnym.

Powoli, ale do przodu

Hard fork London wprowadził, między innymi, założenia długo wyczekiwanej EIP 1559. Zwolennicy zachwalali tę propozycję pod względem wprowadzenia czynnika deflacyjnego, ponieważ wiązała się ona ze spalaniem opłat bazowych, zmniejszając w ten sposób wymiar podaży ETH pozostającej w obiegu.

Joseph Lubin, współzałożyciel Ethereum, powiedział, że London stawia ETH na drodze do „ultrasound money”. Pojęcie „zdrowego” lub „ultradźwiękowego” pieniądza zostało spopularyzowane przez społeczność Bitcoina (BTC) i odnosi się do aktywów, które nie są podatne na nagłą deprecjację wartości lub siły nabywczej.

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, cena drugiej kryptowaluty świata utrzymuje się na poziomie 2925 dolarów. Jest to równoznaczne z blisko 7% spadku w ciągu ostatnich 7 dni.

źródło grafiki tytułowej: link

Może Cię zainteresować:

Komentarze