ETH 2.0 | Czy kontrakt depozytowy właśnie ruszył!?

Pojawia się plotka, jakoby kontrakt depozytowy ETH 2.0 właśnie został uruchomiony. Problem w tym, że nie było żadnego oficjalnego ogłoszenia. Czy Ethereum 2.0 już działa?

Dziś w nocy, podekscytowanie społeczności Ethereum znacząco wzrosło po tym, jak na Githubie pojawiły się informacje o kontrakcie depozytowym dla sieci. Nie bardzo było wiadomo, co się dzieje – tym bardziej, że czołowi deweloperzy nie potwierdzili tych rewelacji w chwili, gdy żyła nimi duża część społeczności Ethereum.

Pamiętajmy, że deweloperzy Eth 2.0 ostrzegali w przeszłości o niebezpieczeństwie fałszywych kontraktów depozytowyc. Nie wysyłajcie zatem żadnych środków dopóki nie zostanie podane oficjalne ogłoszenie.

ETH 2.0 online | Prawda czy Fałsz?

Repozytorium na Github zostało opublikowane kilka godzin temu i wygląda na to, że zostało przesłane na konto członka Fundacji Ethereum, Carla Beekhuizena. Na Discordzie niektórzy pytali, czy konto ogło zostać przejęte.

Domniemane wydanie „v1.0.0″ pakietu eth2.0-deposit-cli” nosiło tytuł:

„Chcemy uruchomić główny silnik”

Członkowie społeczności Ethereum z niecierpliwością czekali na jakiekolwiek oficjalne informacje dotyczące pierwszego etapu długo oczekiwanej premiery ETH 2.0. Reddit zawiera również liczne wątki dotyczące pozornej premiery.

Założyciel banku bez banku David Hoffman skomentował komunikat na githubie zwracając uwagę na zbieg wydarzenia premiery Eth2 z nocą wyborczą w USA:

Główni programiści i prominentni członkowie społeczności nie opublikowali jeszcze żadnych komentarzy w tej sprawie. Deweloper ConsenSys, Ben Edgington, stwierdził jednak jeszcze wczoraj, jakoby wdrożenie umowy depozytu było kwestią godzin.

Nie wszyscy są przekonani, czy udostępniony dzisiaj kod dotyczy w rzeczywistości kontraktu depozytowego Eth 2. W odpowiedzi na posta Anthony’ego Sassano, wpływowego twórcy Ethereum, na temat premiery, „ freelancer ” ETH Osin napisał:

Czym jest kontrakt depozytowy w ETH 2.0?

Kontrakt depozytowy umożliwia przesyłanie ETH między Ethereum a ETH 2.0 i obejmuje jedną z nielicznych pozostałych aktualizacji potrzebnych do ostatecznego wprowadzenia ETH 2.0 w fazie 0. Oczekuje się, że genesis łańcucha beacon ETH 2.0 nastąpi w ciągu kilku tygodni od uruchomienia kontraktu depozytowego i położy podwaliny pod konsensus typu „proof of stake”. Użytkownicy potrzebują 32 ETH, aby rozpocząć staking i zostać walidatorami. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Już pod koniec października Edgington informował, że kontrakt depozytowy ETH 2 jest właściwie gotowy. Dość szybko jednak okazało się, że nastąpiło opóźnienie, ponieważ koordynator Ethereum 2.0, Danny Ryan, chciał poczekać na audyt biblioteki podpisów skoncentrowanej na wydajności i bezpieczeństwie o nazwie blst. Jak się okazuje, nawet jeśli dzisiejsze wydanie „kontraktu depozytowego” jest tylko próbą podniesienia emocji wśród oczekujących, oficjalna premiera zdaje się nie być aż tak odległa w czasie, jak mogłoby się wydawać. Ryan tweetował bowiem tak:

Ethereum 2.0 praktycznie gotowe

W aktualizacji opublikowanej w zeszłym tygodniu Edgington potwierdził, że audyt przebiega dobrze i są gotowi „pociągnąć za spust”.

We wcześniejszej aktualizacji deweloper stwierdził, że genesis Beacon Chain będzie miał miejsce zaledwie 6-8 tygodni po wdrożeniu kontraktu depozytowego. Ostrzegał także przed fałszywymi kontraktami;

„Wiele fałszywych kontraktów depozytowych i interfejsów Launchpad wybuchnie w nadchodzących dniach. Zwróć uwagę na oficjalne ogłoszenia: nie wysyłaj Eth do przypadkowych kontraktów; to nie jest DeFi.”

Może Cię zainteresować:Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze