Staking Ethereum przed uruchomieniem ETH 2.0

3 622

ConsenSys uruchamia platformę Ethereum klasy instytucjonalnej, której celem jest staking ethereum. Zapotrzebowanie na aplikacje stakingowe przed długo oczekiwaną premierą ETH 2.0 rośnie. Najprawdopodobniej z czasem będzie się pojawiało jeszcze więcej takich projektów.

Staking-as-a-service

ConsenSys, który niedawno uruchomił usługi compliance dla sektora DeFi, zapewnia śledzenie i analitykę blockchain na poziomie przedsiębiorstwa przede wszystkim dla systemów opartych na Ethereum. We wtorek firma ogłosiła, że łączy siły z sześcioma partnerami, aby rozpocząć stakingowy program pilotażowy Codefi.

ConsenSys Codefi to oparty na DeFi system operacyjny blockchain, który został opracowany w celu optymalizacji procesów biznesowych i digitalizacji instrumentów finansowych.

Wszyscy czekają na staking w Ethereum 2.0

Przejście z modelu konsensusu PoW na PoS jest od dłuższego czau bardzo wyczekiwane przez społeczność Ethereum. Przejście całkowicie zmieni ekonomię sieci, jako że każdy kto posiada min. 32 ETH będzie mógł zostać węzłem zatwierdzającym. Do uruchomienia nowego łańcucha bloków Ethereum 2.0 wymagane jest co najmniej 16 384 walidatorów, którzy w sumie będą reprezentować stos 524 288 ETH.

Należy zachować równowagę dla ciągłego działania sieci; jeśli motywacja do stakingu będzie zbyt niska, sieć nie otrzyma minimalnej liczby walidatorów. Jeśli jednak nagroda będzie zbyt wysoka, sieć „przepłaci” za bezpieczeństwo i ulegnie mechanizmom inflacyjnym w tempie szkodliwym dla ekonomii całego systemu.

Stakingowy interfejs API

Firma ConsenSys ujawniła członków grupy pilotażowej, którzy przekażą opinie i wnioski odnośnie nowych funkcji systemu. Pomoże to w zaprojektowaniu i opracowaniu interfejsu Codefi Staking API, który wystartuje jeszcze przed uruchomieniem Ethereum 2.0.

Stakingowy interfejs API został zbudowany na oprogramowaniu ConsenSys, które zapewni rozwiązanie pod klucz dla firm, które chcą postawić na Ethereum 2.0, kiedy w końcu wejdzie na rynek. Codefi Staking został napisany w Javie i został zbudowany przy użyciu klienta Ethereum 2.0 PegaSys Teku Enterprise.

Sześcioma partnerami pilotażu Codefi są Binance, Crypto.com, DARMA Capital, Huobi Wallet, Matrixport i Trustology. ConsenSys dodał, że ci uczestnicy będą mieli szansę być pierwszymi na rynku, którzy zaoferują swoim klientom możliwość stakingu ETH 2.0.

Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao (CZ), stwierdził:

„Dzięki takiej usłudze, użytkownicy mogą na Binance otrzymywać nagrody za staking bez konieczności konfigurowania węzłów lub martwienia się o minimalne kwoty, wymiar czasu lub jakiekolwiek inne kwestie. Użytkownicy zasługują na nagrody, które mogą zarobić dla nich ich własne monety.”

Oczywiście, giełdy chętnie sięgają po produkty oferowane jako usługa. Zapewnia im łatwy sposób na generowanie większych zysków dzięki prowizji z nagród za staking monet ich klientów.

Staking Ethereum w rękach giełd?

Już teraz Coinbase robi tak z Tezos. Amerykańska giełda pobiera aż 25% z nagród za świadczenie usługi stakingu. Jest bardzo prawdopodobne, że większość dużych giełd zaoferuje usługi stakingu dla Ethereum.

Tim Lowe, kierownik ds. Produkcji w Codefi Staking, wyjaśnił, dlaczego wielu wybierze usługę, a nie samodzielny staking:

„Niektóre z ryzyk związanych z prowadzeniem własnego walidatora obejmują kradzież lub utratę kluczy do wypłat, ryzyko niewłaściwego przekazania środków do kontraktu depozytowego Eth 2, a także awarie sprzętu lub połączenia internetowego, które powodują utratę nagród za walidację”.

Lowe dodał, że dzięki ConsenSys Codefi klucze weryfikatora będą przechowywane w bezpiecznym skarbcu z możliwością podpisywania online. Zabezpieczenie systemu ma opierać się na wielu ogniwach sprawdzających transakcje, które mają zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi. Chociaż jest to dobre dla bezpieczeństwa, ma wiele cech centralizacji. Jest jednak mało prawdopodobne, aby zniechęciło to inwestorów instytucjonalnych lub giełdy, które przecież same są scentralizowane.

Jeden obserwator również zwrócił uwagę na ten paradygmat. W komentarzu do wątku ConsenSys na Twitterze zasugerował:

„Zamiast pomagać giełdom, dając im jeszcze większą moc, może pomóc deweloperom lub twórcom portfeli uprościć staking dla przeciętnego użytkownika?”

Kiedy ETH 2.0?

Chociaż do pełnego wdrożenia Ethereum 2.0 jest jeszcze daleko, początkowe fazy są już w testach. „Faza 0” aktualizacji Serenity może wystartować w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Sieć testowa Beacon Chain zaczęła przynosić pierwsze nagrody za staking już na początku zeszłego miesiąca.

Sieć testowa Topaz działa na walidatorach wykorzystujących pełne 32 ETH już od ponad sześciu tygodni.

Poczyniono też dalsze postępy w zakresie rozwiązania problemów ze skalowaniem, które od dawna nękają sieć Ethereum. Na początku tego miesiąca Buterin napisał na Twitterze o udanym wdrożeniu wielu rozwiązań skalujących warstwy 2 (L2) w Ethereum. Te zmiany i udane testy Beacon Chain mają przyspieszyć ostateczne uruchomienie ETH 2.0.

Komentarze