ETH 2.0 | Ile transakcji na sekundę przetworzy sieć?

2 817

Vitalik Buterin mobilizuje Ethereum w kontekście zmian w zakresie skalowania. Jako, że wraz z nadchodzącymi zmianami przepustowość sieci ma być zwiększona, praca deweloperów wre. Ile transakcji na sekundę ostatecznie przetworzy ETH 2.0?

Vitalik Buterin przedstawił plan działania w zakresie skalowalności Ethereum

Ethereum 2.0 powstało w celu poprawy skalowalności i wydajności macierzystego blockchaina. Przypomnijmy, że w najbliższej przyszłości sieć współtworzona przez Vitalika Buterina przechodzi z konsensusu PoW na PoS. Szczegóły znajdziecie tutaj:

Współzałożyciel Ethereum przypomniał, że przejście na ETH 2.0 nie nastąpi z dnia na dzień. Tak czy inaczej, doprowadzi ostatecznie do skalowania sieci z możliwościami obsługi 100 000 transakcji na sekundę (TPS).

Buterin potwierdził, że sieć będzie musiała zadowolić się obecnymi rozwiązaniami skalowania off-chain przez kolejne dwa lata. Będzie to trwało do momentu, gdy deweloperzy zrealizują w końcu plany nowych możliwości skalowania Ethereum 2.0.

„Skalowanie ETH2 dla danych będzie dostępne * przed * skalowaniem ETH2 do ogólnych obliczeń. Oznacza to, że rollupy [technologia 2 warstwy sieci stosowana do skalowania – przyp. Red.] będą dominującym paradygmatem skalowania przez co najmniej kilka lat: najpierw ~ 2-3k TPS z et1 jako warstwą danych, a następnie ~ 100k TPS z eth2 (faza 1)”.

Data uruchomienia ETH 2.0 pozostaje niejasna, a planowane wdrożenie opóźnia się. Pierwsze uruchomienie miało odbyć się bowiem już w styczniu bieżącego roku.

Jak wiemy, ETH 2.0 jest wdrażane etapami. Koordynator testnetu sieci ETH 2.0, Afri Schoedon, powiedział w maju, że w oparciu o obecny postęp projektu faza 0 prawdopodobnie nastąpi pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. W początkowej fazie uruchomiony zostanie beacon chain, który wdroży proof-of-stake.

Mediana opłat transakcyjnych Ethereum

Według danych Bitinfocharts, w ciągu 48 godzin do 30 czerwca mediana opłaty transakcyjnej na blockchainie Ethereum wzrosła o 60%, zwiększając się z 0,23 USD do 0,37 USD. Pomimo nagłego wzrostu, oznacza to kontynuację trendu, w którym mediana opłat transakcyjnych ETH wzrosła o 510%.

źródło: BitInfoCharts

Przy obliczaniu średnich opłat transakcyjnych, suma wszystkich opłat jest dzielona przez liczbę transakcji. Ta statystyka może być myląca, gdy próbuje się znaleźć realny koszt korzystania z Ethereum. Kilka dużych transakcji może znacząco zawyżyć średnią.

Jednak mediana opłaty pozwala lepiej zorientować się, jakie fee płacą użytkownicy Ethereum w bardziej regularnym trybie. W tym przypadku,stale rosnąca mediana opłaty transakcyjnej wskazuje na wzrost kosztów codziennego korzystania z sieci.


Komentarze