S&P 500 z najlepszym sierpniem od 1984 roku!

W poniedziałek S&P 500 od samego poranka oscylował blisko rekordowych szczytów. Powodem takiej zwyżki była wiara całego Wall Street w ożywienie aktywności gospodarczej przez przedłużające się wsparcie banku centralnego. Jak podaje agencja Reuters, ta wiara ustawiła indeks na kursie do najlepszego sierpnia od ponad trzech dekad i pozwoliła osiągnąć ten cel .

Pusty rekord?

Zaangażowanie Rezerwy Federalnej w kontrolę inflacji i utrzymywanie niskich stóp procentowych, pozytywne wiadomości związane z szczepionkami i leczeniem COVID-19 oraz wzrost cen akcji w sektorze technologii pomogły indeksom S&P 500 i Nasdaq osiągnąć kolejne historyczne rekordy.

Wykres S&P 500 od TradingView

Jednak ten historyczny rekord nie oznacza, że S&P 500 ma się świetnie, gdyż od początku roku ponad połowa z 505 składników indeksu nadal znajduje się na minusie, a to może zwiastować rychłą wyprzedaż, która dotknie nie tylko Wall Street.

Jednak nie każdy świętował rekord, gdyż Dow Jones rozpoczął dzień od spadku i znalazł się w granicach 3,8% swojego rekordowego zamknięcia, które miało miejsce 12 lutego, ale najważniejszy indeks nowoczesnych i zaawansowanych technologi Nasdaq osiągnęło kolejny rekord dzięki 0,8% wzrostowi od ostatniego szczytu.

Wykres Dow Jones i Nasdaq

Aktualna sytuacja S&P 500 jednak nie jest aż tak dobra jakby mogło się wielu zdawać, a Główna strateg inwestycyjna w firmie Charles Schwab Corporation wyraziła swój niepokój związany z tymi wynikami.

Wypowiedź Liz Ann Sonders, głównej strateg inwestycyjnej w Charles Schwab

To powrót do przywództwa Nasdaq i realizacji zysków w innych częściach rynku. Martwię się, że optymistyczny nastrój zamglił obiektywny osąd i na rynku jest dużo pieniędzy, które nie biorą pod uwagę żadnego ryzyka spadków.

Najlepsze lato od 1984, czy najgorszy rok od 1929?

Trzy główne indeksy, a są ustawione na ich piąty z rzędu miesięczny wzrost po marcowych minimach spowodowanych pandemią, a S&P 500 osiągnęło największy procentowy wzrost od sierpnia 1984 r., Mimo danych gospodarczych, które wskazywały na nierównomierne ożywienie po gwałtownym wstrzymaniu.

Chwilowo sytuacja na świecie zaczyna się uspokajać, jednak same Stany Zjednoczone nie są w stanie uporać się z szalejącą pandemią, a napięta sytuacja polityczna doprowadza do kolejnych zamieszek.

Jeżeli nic w tej kwestii się nie zmieni to możemy się spodziewać, że ten rekordowy szczyt na S&P 500 jest preludium do historycznego krachu, który przyćmi czarny czwartek 1929 roku, a osoby shortujące zbiją na tym kokosy.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Od Redakcji (2)

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Warto też zobaczyć co dzieje się z najważniejszą polską spółką:

Komentarze