Polska | Napływ zagranicznego kapitału

W ostatnim czasie większość wiadomości dotyczących sytuacji ekonomicznej Polski wzbudzała obawy i niepokój związany z niepewną przyszłością kraju. Ponieśliśmy niemałe straty związane z pandemią Covid-19. Patrzenie przez różowe okulary na to, co nas czeka jako gospodarkę, owszem – nie jest wskazane. Są jednak pewne pozytywy, które sprawiają, iż światełko nadziei może zatlić się nad wskaźnikami makro w długim okresie. Zapraszam!

BIZ na świecie spada, w Polsce wzrośnie

Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne (BIZ) spadną na świecie i to drastycznie. Mowa tu o cięciach o ok. 45% głownie w krajach rozwijających się. Niestety, pandemia zmusiła 5 tys. międzynarodowych firm do cięcia kosztów i weryfikacji swoich inwestycyjnych planów na przyszłość. Tymczasem planowane BIZ w Polsce zaskakują. Do końca kwietnia 2020 zgłoszono 165 projektów zagranicznych inwestycji. To więcej niż w zeszłym roku, gdy w tym samym okresie zaplanowano ich 145.

Sektory, do których trafi zagraniczny kapitał, to głównie nieruchomości oraz energia odnawialna. Z ciekawostek warto wspomnieć o jeszcze jednym kraju, w którym BIZ wzrośnie w trakcie pandemii. Mowa tu Ghanie, która rok temu miała ogłoszonych 12 projektów inwestycyjnych. Teraz ta liczba wzrosła do 19 w tym samym okresie. Może to niewiele, ale ważne, że w dobrym kierunku. Na celownik został tam wzięty sektor usług finansowych.

Zagrożenia wynikające z BIZU

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne są prawdziwą gratką dla państw, które chcą zaprosić do siebie intratne podmioty transnarodowe. Należy jednak pamiętać o zagrożeniu inwestycjami widmo „phantom investments„. Jest to praktyka polegająca na lokowaniu spółek fasadowych w krajach o niższych obciążeniach podatkowych. Celem jest generowanie przepływu kapitału, który jest najprościej mówiąc tańszy. Trudniej również zlokalizować, skąd konkretnie generowana jest wartość dodana.

Inwestycje zagraniczne na świecie odnotowują trend wzrostowy od kryzysu w 2009 roku. Zaskakujący jest natomiast udział inwestycji widmo w całości analizowanego wykresu. Pytanie brzmi, na ile Polska będzie ofiarą tego typu działań. Miejmy nadzieję, że te praktyki dotkną nasz kraj w niewielkim stopniu, ale to już zweryfikuje przyszłość.

Zapraszam do lektury poprzednich newsów.

źródła:
https://linkd.pl/4kf4
https://linkd.pl/4kfz
https://linkd.pl/4kfs

Komentarze