Galerie handlowe | Brak klientów i niskie obroty

Czwartego maja zostały otwarte na nowo galerie handlowe po zamrożeniu gospodarczym, które miało miejsce w połowie marca. Właściciele sklepów zmagali się w owym czasie z wieloma problemami, takimi jak płacenie wysokich kosztów stałych i zerowe przychody wynikające wprost z tego, że drzwi do sklepu pozostawały zamknięte. Branża oczekiwała, iż z dniem otwarcia galerii przed wejściem ustawi się tłum ludzi, aby rozpocząć szturm sklepów i polowanie na okazje cenowe. Niestety, ale rzeczywistość nie sprostała oczekiwaniom.

Raport Retail Institute

Jak pisze Retail Institute „w maju odwiedzalność 140 reprezentatywnych centrów handlowych, monitorowanych przez Retail Institute (RI), wyniosła 63 proc. wartości z tego samego miesiąca w 2019 roku”. Nie jest to najgorszy wynik, mając na uwadze pandemię, która pokrzyżowała branży handlu detalicznego plany na dodatni wynik finansowy. Warto zaznaczyć, że do sklepów przychodzi mniej klientów, ale jeśli już się pojawiają, to zazwyczaj kupują. Jest o wiele mniej osób, którzy przychodzą, żeby pooglądać towary w sklepie. W mniejszych miastach odnotowuje się większe zainteresowanie odwiedzaniem galerii handlowych niż w wielkich aglomeracjach.

Z raportu RI wynika również, że w galeriach Polacy przestrzegają zasad sanitarnych, zaś do ich obaw należą głownie „nieużywanie środków zabezpieczających przez kupujących, nietrzymanie bezpiecznej odległości, obawa przed dużą liczbą osób na zakupach, konieczność dotykania urządzeń, przycisków, korzystanie z ograniczonych, wspólnych przestrzeni sklepowych”.

AGD ma się świetnie

Branża AGD, ku zaskoczeniu wszystkich, wraca z batalii z koronawirusem z tarczą. W tym momencie wyniki finansowe w odniesieniu do roku poprzedniego są wyższe o 0,5%. Wynika to głownie z nastrojów konsumenckich, które w ostatnim czasie ukierunkowane były na robienie zapasów żywności. Triumfują zamrażarki, zmywarki, pralki, płyty do gotowania. Być może ludzie, którzy przed lockdownem jedli regularnie poza domem postawili na „upgrade” kuchni, gdy przyszło do samodzielnego gotowania. Wspomnijmy też o wzroście cen tych urządzeń zaplanowanym na bieżący miesiąc.

Zapraszam do lektury poprzednich newsów.

źródła:
https://linkd.pl/4kmp
https://linkd.pl/4km2

Komentarze