Covid-19 | Komplikacje przy pracy nad szczepionką

Obecnie trwają prace nad szczepionką bazującą na osoczu osób ozdrowiałych. Zajmuje się tym firma Biomed Lublin, która ostatnio natknęła się na niemały problem. Aż 400 litrów zebranego osocza zostało inaktywowanych, co poważnie komplikuje rozwój badań nad lekiem na Covid-19.

Sytuacja w Polsce i na świecie

W Polsce mieliśmy 28 577 przypadki zarażenia wirusem, na chwilę obecną jest to 13 550. Wyzdrowiało 13 805 osób, zaś zmarły 1 222 osoby. Takie liczby podają oficjalne statystyki.

Sytuacja na świecie niestety nie napawa optymizmem. Wczoraj tj. 11 czerwca padł nowy rekord dziennych zachorowań wynoszący 154 200 osób. Poza tym jak do tej pory zmarło 421 948 osób, przy 3 561 804 wyleczonych.

W Polsce praca wre

Polska Agencja Badań Medycznych podjęła współpracę z kilkoma podmiotami w celu opracowania szczepionki, m.in. z firmą Biomed Lublin, która pracuje nad lekiem na bazie osocza osób, które przeszły już koronawirusa. Posiadana przez nich technologia izolowania przeciwciał z ludzkiego osocza daje realne szanse na wynalezienie leku. WHO i Ministerstwo Zdrowia wydało pozytywna opinię dotyczącą leczenia na bazie osocza osób, które były zarażone koronawirusem.

Problem tkwi w procedurach

Jak do tej pory zebrano ok. 400 l osocza osób ozdrowiałych, niestety poddano je inaktywacji. W Polsce wiele osób, które pomyślnie przeszły zakażenie zgłasza się do regionalnych centrów krwiodawstwa. Niestety, ale zawodzą procedury. Sposób, w jaki osocze jest tam pobierane, uniemożliwia przetworzenie i wykorzystanie go w pracach nad szczepionką. Instytucje, w których najlepiej oddać krew w celach badawczych to Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny numer 1 w Lublinie oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii.

Sam Biomed podkreśla, że do tej pory nie było procedur, które mówiłby o tym, w jaki sposób powinno się pobierać osocze od osób ozdrowiałych. Niestety, ale obecna sytuacja wymaga szybkiego działania, co leży w gestii Ministerstwa Zdrowia.

Na koniec warto spojrzeć na akcje Biomedu, od 13 marca bieżącego roku firma zanotowała olbrzymie wzrosty widoczne na wykresie poniżej.

źródło

Miejmy nadzieję, że niebawem nadejdzie normalizacja procedur poboru osocza, by polskim firmom i instytutom nic stało na drodze w walce o lek na Covid.

Zapraszam do lektury poprzednich newsów i felietonów.

źródła:
https://linkd.pl/4rcs
https://linkd.pl/2pzf

Komentarze