Szczepionka przeciw COVID-19 stanie się dobrem publicznym?

Prezydent Chin Xi Jinping ogłosił na forum Światowej Organizacji Zdrowia, że szczepionka przeciw COVID-19, nad którą obecnie trwają prace, stanie się dobrem publicznym.

Szczepionka przeciw COIVID-19 | Testy na ludziach i pomoc krajom rozwijającym się

Po pierwsze, w tym momencie trwają testy pięciu szczepionek na ludziach. Już w czerwcu mają zostać poddane badaniom kolejne. Produkt Moderna Inc. wykazuje, jak do tej pory, odpowiedź immunologiczną na wirusa. Wyniki są obiecujące.

Po drugie, Chiny deklarują również pomoc krajom rozwijającym się w postaci dwóch miliardów dolarów, które w ciągu dwóch lat zostaną przeznaczone na walkę z koronawirusem. Najważniejsze na koniec – szczepionka przeciw COVID ma stać się dobrem publicznym, co w teorii oznacza równy dostęp dla wszystkich niezależnie czy państwo jest biedne czy bogate. To odmienne podejście w porównaniu z zapowiedziami innych ośrodków badawczych, które pracowały nad szczepionką informując iż, konkretne państwa będą miały priorytet w dostarczaniu produktu. Padały takie kierunki jak UK czy USA.

Pandemia w liczbach Chiny i świat

Obecnie w Chinach jest 68 134 osób zarażonych Covid19, 4 638 osób zmarło, zaś 79 307 wyzdrowiało. Największa liczba przypadków dziennych w miał miejsce 13 lutego i było to 15 100 zakażeń. Wczoraj, tj. 18 maja jest to poniżej 20 osób.

szczepionka przeciw covid
Chiny dzienna ilość nowych zakażeń
https://tiny.pl/tsr6d

Na całym świecie do tej pory zmarło 315 740 osób, wyzdrowiało 1 747 403 chorych, a liczba stwierdzonych przypadków zakażeń to 4 744 216.

Jakie macie odczucia w związku z chińską szczepionką? Zapraszam do lektury poprzednich newsów oraz dyskusji komentarzach.

źródła:
Reuters
https://tiny.pl/77rk9

Komentarze