JPMorgan to nowy król ETF z 14 miliardowym funduszem!

3 275

ETF holdingu finansowego JPMorgan Chase & Co, pod nazwą „JPMorgan Ultra-Short Income ETF” z tickerem JPST, przebił swojego bezpośredniego i długo panującego rywala PIMCO Enhanced Short Maturity Active ETF z tickerem MINT i stał się największym aktywnie zarządzanym funduszem na prawie 5 bilionowym rynku ETF. Wartość aktywów JPST wzrosła do 13,94 mld USD po rozpoczęciu swojej działalności w maju 2017 r., wyprzedzając 13,88 mld USD MINT, które zadebiutowało w listopadzie 2009 r.

Nie żyje król, niech żyje król

JPMorgan, który nie posiadał żadnego ETF-u aż do 2014 roku zaskoczył nas wszystkich w ten czwartek detronizując ówczesnego króla aktywnie zarządzanych funduszy ETF, czyli bank PIMCO.

JPMorgan jest stosunkowo małym graczem na rynku ETF, kontrolując zaledwie 31 funduszy zarządzających około 39 miliardami dolarów, zgodnie z danymi zebranymi przez dziennikarzy Bloomberga. Jednak firma znalazła niszę w aktywnie zarządzanym zakątku branży zdominowanej przez pasywnych gigantów, takich jak BlackRock Inc. i Vanguard Group Inc.

Todd Rosenbluth, szef funduszu ETF i badania funduszy inwestycyjnych w CFRA Research

JPMorgan spóźnił się stosunkowo na imprezę ETF-ów, ale wykorzystali swoją skalę i silną markę, aby wspiąć się na szczyt liderów dzięki zarówno taniej alokacji aktywów, jak i aktywnie zarządzanymi produktami ETF o stałym dochodzie. JPST ma zaledwie trzy lata, a już stało się strategią docelową do zarządzania pieniędzmi.

Aktywna strategia zarządzania stosowana przez JPMorgan w swoim funduszu JPST polega na śledzeniu papierów wartościowych o ratingu inwestycyjnym, których termin zapadalności nie przekracza jednego roku, pobierając prowizje nie większą niż 0,18%, a wysokość dotychczasowych wpływów na fundusz w tym roku wynosi już ponad 3,7 mld USD.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja funduszu MINT, który także posiada krótkoterminowe papiery wartościowe wysokiej jakości, jednak pobiera prowizje na poziomie 0,36% i zebrał zaledwie 76 milionów dolarów w 2020 roku.

Aktywne zarządzanie to recepta na wirusa?

Wraz z początkiem marca 2020 roku, wiele funduszy znalazło się w krytycznej sytuacji gdy wirus zaatakował rynek, jednak Fundusz JPMorgan w porównaniu do konkurencyjnego ETF PIMCO nie zaliczył aż takiego spadku podczas załamania na światowym rynku.

Jest to bardzo dobra informacja dla holdingu finansowego biorąc pod uwagę, że posiadacze krótkoterminowych funduszy ETF martwią się głównie o zachowanie kapitału, a dobre wyniki JPST prawdopodobnie odbiły się echem wśród inwestorów, którzy zauważyli jak bardzo ETF od JPMorgan jest odporny na pandemię.

Według Morningstar Inc., które zajmuje się badaniami rynkowymi oraz ratingiem, to wynik funduszu JPMorgan jest wyśmienity i jest o około 0,8% wyższy w 2020 r., niż w roku poprzednim, a porównując go ze wzrostem zaledwie o 0,3% w przypadku MINT można mówić o detronizującym zwycięstwie.

Patrząc też na zachowanie innych, bardziej pasywnych funduszy ETF można zauważyć, że to bardziej aktywna forma zarządzania sprzyja realizacji zysków w tak ciężkim okresie jakim był marzec 2020 roku.

Nie możemy jednak wykluczyć, że dobra passa aktywnych funduszy szybko minie niczym ta na S&P 500, a JPMorgan przestanie odnosić tak niesamowite sukcesy w sferze ETF jak ten z czwartku.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Zapraszam także do zapoznania się z poprzednim tematem:

Komentarze