Trump przysięga pomóc amerykańskim liniom lotniczym!

6 303

Jak podaje agencja Reuters prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że jego administracja pomoże amerykańskim liniom lotniczym w obliczu gwałtownego spowolnienia ruchu pasażerskiego w wyniku nowej pandemii koronawirusa, ale nie podał żadnych szczegółów.

„Musimy pomóc liniom lotniczym”

Donald Trump do reporterów przed wyjazdem z wizytą do Kenosha

Będziemy pomagać liniom lotniczym. Musimy pomóc liniom lotniczym. Linie lotnicze to ciężki biznes nawet w dobrych czasach

Akcje linii lotniczych podskoczyły na krótko po komentarzu prezydenta Trumpa, ale niedługo po tym zaczęły z powrotem tracić i osiągnęły ujemny poziom.

American Airlines (AAL.O) spadły o 0,2% mniej więcej po południu, podczas gdy United Airlines (UAL.O) spadły o prawie 1% do poziomu 36.01 USD za jedną akcje, czyli prawie 1/3 ceny jaką trzeba było zapłacić za ten instrument na początku 2020.

Akcje United Airlines

Mark Meadows, szef sztabu Białego Domu, powiedział w zeszłym tygodniu, że Trump rozważa działania, które pozwolą uniknąć masowych zwolnień w liniach lotniczych, nawet jeśli Kongres nie zgodzi się na nowy pakiet dotacji gospodarczych, aby przeciwdziałać skutkom pandemii.

Pomoc branży lotniczej jest „poważną sprawą” dla administracji Trumpa, biorąc pod uwagę jej strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i łańcuchów dostaw oraz zapewnia dużą liczbę miejsc pracy, o które chodzi administracji rządowej.

Jesteśmy gotowi do negocjacji

Według podań paru urzędników, w Kongresie istnieje znaczące ponadpartyjne poparcie dla działań mających pomóc liniom lotniczym i zapewnienia im przetrwania długotrwałego spadku popytu.

Amerykańskie linie lotnicze tracą łącznie ponad 5 miliardów dolarów miesięcznie, ponieważ 30% samolotów stoi w bezruchu w hangarach lotniczych. Popyt na podróże pasażerskie spadł o około 70%, a bilety na loty odbywające się nie pokrywają nawet połowy miejsc w samolotach.

ilość lotów komercyjnych odbywających się dziennie w przeciągu ostatnich 180 dni

Dodatkowo kolejne państwa zaczynają na nowo wprowadzać obostrzenia w ruchu lotniczym międzynarodowym i aktualne słabe wyniki amerykańskich linii lotniczych mogą się jeszcze pogorszyć.

Potwierdzeniem tych obaw mogą być ubiegłotygodniowe informacje od American Airlines o tym, że w październiku liczba pracowników zmniejszy się o 40 000, w tym 19 000 zwolnień to będą przymusowe cięcia, chyba że rząd rozszerzy swoją pomoc dla linii lotniczych.

Sytuacja ta ma się nijak do historycznie dobrych wyników S&P 500, które mogły napawać optymizmem rynek i zwiastować koniec recesji, a raczej pokazują nam, że to dopiero początek narodowej depresji, o której Trump nie mówi zbyt wiele.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Zapraszam także do zapoznania się ze wczorajszym tematem:

Komentarze