GBTC | Wszystko co musisz wiedzieć o bitcoinowym funduszu Grayscale

6 083

Czym jest i jak działa bitcoinowy fundusz Grayscale?

Istnieje sposób na inwestowanie w bitcoin bezpośrednio na giełdzie, który nazywa się Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Jest to jeden z kilku instrumentów finansowych, umożliwiających inwestorom handel akcjami funduszy, które posiadają duże pule bitcoinów.

Od kwietnia 2021 r. Grayscale Bitcoin Trust reprezentuje 20 miliarda dolarów prywatnie zainwestowanych aktywów BTC. Grayscale, amerykańska firma inwestycyjna, która jest jednym z największych nabywców bitcoinów na świecie, uruchomiła fundusz we wrześniu 2013 r. Działa on pod nazwą „GBTC”.

Według danych Bitcointreasuries.org, Grayscale Bitcoin Trust posiada 654 885 bitcoinów, czyli 46% z 1,4 miliona bitcoinów posiadanych przez firmy notowane na giełdzie. GBTC kosztuje obecnie 26,20 USD.

gbtc grayscale
wykres GBTC; źródło: link

Jak działa bitcoinowy fundusz Grayscale?

Grayscale Bitcoin Trust działa w następujący sposób:

  • Grayscale zaprasza prywatną pulę bogatych inwestorów do ulokowania pieniędzy w funduszu, które następnie wykorzystuje do zakupu dużych ilości bitcoinów.
  • Grayscale listuje swoje akcje na publicznych giełdach, co oznacza, że może nimi handlować dosłownie każdy
  • Akcje w funduszu śledzą cenę bitcoina, ale tylko w przybliżeniu.

Udziały w funduszu mogą być przedmiotem obrotu z premią lub dyskontem w stosunku do rzeczywistej ceny BTC. Historycznie rzecz biorąc, prawie zawsze obrotowi towarzyszyła premia. To dobra wiadomość dla Grayscale i jego inwestorów, którzy zarabiają na tej premii.

Dlaczego więc inwestorzy mieliby kupować udziały w GBTC zamiast po prostu kupować bitcoina?

Inwestowanie w akcje funduszu pozwala ludziom uzyskać ekspozycję na BTC bez konieczności martwienia się o to, jak go przechowywać czy przestrzegać związanych z tym regulacji.

Jeśli kupujesz bitcoin, musisz zarządzać listą określonych problemów: Jak go przechowywać? Czy musisz komuś za to zapłacić? Co się stanie, jeśli zgubisz klucz lub Twój portfel zostanie zhakowany? Jako notowany na giełdzie fundusz, który podlega regulacjom i kontroli amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Grayscale Bitcoin Trust sprawia, że powyższe problemy przestają być istotne.

Grayscale oferuje również kilka innych produktów giełdowych — chociaż jego fundusz bitcoinowy jest zdecydowanie największy. Ethereum Trust jest kolejnym co do wielkości, zarządzając ETH o wartości 6 miliardów dolarów. Inne obejmują Bitcoin Cash, Ethereum Classic, Litecoin, Stellar Lumens, Horizen i ZCash, a także cyfrowy fundusz o dużej kapitalizacji, który zawiera BTC, ETH, LINK, BCH i LTC.

GBTC a bitcoinowy ETF

Model inwestycyjny oferowany przez Grayscale korzysta w dużej mierze na braku ETF na bitcoiny. Aby zainwestować w Grayscale Bitcoin Trust, kupujesz udziały w funduszu powierniczym; z ETF, inwestujesz w fundusz, który bezpośrednio śledzi cenę bitcoina.

ETF-y na bitcoin nie zostały jeszcze zatwierdzone w USA. SEC odrzuciła wiele wniosków o Bitcoin ETF utrzymując, że można manipulować ceną kryptowaluty. Podczas gdy inwestorzy amerykańscy czekają na ETF, fundusze BTC pozostają jedną z najlepszych alternatyw.

W Kanadzie sprawy mają się nieco inaczej. Uruchomiono tam trzy bitcoinowe ETF-y, oferując ekspozycję na bitcoin po niższych kosztach. Ta nowa konkurencja odciągnęła część inwestycji od Grayscale, a nawet sprawiła, że jej premia – różnica między ceną akcji GBTC a bazowym bitcoinem na akcję – jest ujemna.

W odpowiedzi Grayscale ogłosiło, że planuje przekształcić GBTC w bitcoinowy ETF. W kwietniu br. firma stwierdziła, że jest „w 100% zaangażowana w przekształcenie GBTC w ETF”. Zatrudniła również specjalistów od ETF. Ale aby ten plan mógł się urzeczywistnić, amerykańska SEC będzie musiała oczywiście zatwierdzić stosowny wniosek.

Rozwój Grayscale w 2021 r.

Chociaż GBTC jest największym funduszem Grayscale, ma w ofercie kilka alternatyw i planuje rozszerzyć swój asortyment jeszcze w tym roku. Inne fundusze firmy obejmują dobrze znane kryptowaluty, takie jak Ethereum, Litecoin i Bitcoin Cash.

W marcu firma wprowadziła pięć kolejnych funduszy. Dodano Basic Attention Token, Chainlink, Decentraland, Filecoin i Livepeer.

Grayscale oferuje aktualnie ekspozycję na 14 funduszy, w ramach których zarządza środkami o łącznej wartości 28 miliardów dolarów.

Komentarze