Fundusz BTC Grayscale jako ETF? | „Taki był plan od samego początku”

Podczas gdy wyścig o tytuł pierwszego amerykańskiego funduszu giełdowego Bitcoin (ETF) cały czas pozostaje aktualny, gigant inwestycyjny aktywów cyfrowych Grayscale ujawnił, że wprowadzenie takiego produktu było jego celem od samego początku.

Przedstawiciele firmy zauważyli, że:

„Grayscale po raz pierwszy złożyła wniosek o ETF Bitcoin w 2016 roku i większą część 2017 roku spędziła na konsultacjach z SEC. Ostatecznie wycofaliśmy nasze zgłoszenie ponieważ uznaliśmy, że otoczenie regulacyjne dla aktywów cyfrowych nie posunęło się do punktu, w którym taki produkt mógłby z powodzeniem zostać wprowadzony na rynek.”

Cykl życia produktów Grayscale

W artykule na Medium zatytułowanym „Grayscale’s Intentions for a Bitcoin ETF”, firma, która obecnie zarządza funduszami kryptowalutowymi o wartości 46,6 miliardów dolarów, wyjaśniła, że każdy z jej funduszy ma określony cykl życia, którego ostatnim etapem jest stanie się ETF-em.

Przykładowo, działalność wszystkich publicznych funduszy Grayscale rozpoczęła się wraz z uruchomieniem oferty prywatnej. Dzięki tej metodzie sprzedaż akcji lub obligacji jest dostępna tylko dla wstępnie wybranych inwestorów i instytucji.

grayscale ETF
źródło: Grayscale

Po tym początkowym etapie, fundusze starają się następnie uzyskać możliwość publicznego notowania na rynkach wtórnych, które umożliwi giełdom dostarczenie informacji na temat ich akcji, w tym ceny kupna i sprzedaży, ostatniej ceny oraz wolumenu transakcji. Na przykład Bitcoin Cash Trust w Grayscale, Litecoin Trust, Ethereum Classic Trust i Digital Large Cap Fund są obecnie na etapie notowań publicznych.

Trzeci etap cyklu życia funduszy inwestycyjnych w Grayscale jest regulowany przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jak dotąd tylko dwa z jej funduszy inwestycyjnych – Grayscale Bitcoin Trust i Grayscale Ethereum Trust – osiągnęły ten status.

„Każdy z naszych funduszy ma stać się ETF-em”

Ostatecznym celem każdego produktu oferowanego przez Grayscale jest stanie się ETF-em, oferującym specjalny rodzaj papierów wartościowych, które śledzą ceny niektórych aktywów bazowych. ETF-y oparte na kryptowalutach pozwalają inwestorom instytucjonalnym uzyskać ekspozycję na zmienność cen aktywów cyfrowych bez konieczności faktycznego posiadania kryptowalut. Fundusze ETF są również swobodnie zbywalne na tradycyjnych giełdach.

„Dziś nadal jesteśmy zaangażowani w przekształcenie GBTC w ETF, chociaż potrzebny na to czas będzie zależał od otoczenia regulacyjnego. Kiedy GBTC przekształci się w ETF, akcjonariusze akcji GBTC notowanych na giełdzie nie będą musieli podejmować żadnych działań, a opłata za zarządzanie zostanie odpowiednio obniżona”– podsumowała spółka.

Kilka dużych firm inwestycyjnych, takich jak Fidelity Investments, SkyBridge Capital i VanEck, złożyło niedawno w SEC wnioski o ETF. Jednak regulator odrzucał – w ciągu ostatnich kilku lat – szereg podobnych propozycji.

Oryginalną treść oświadczenia Grayscale przeczytacie tutaj

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze