DeFi | Zdecentralizowane finanse, czyli przyszłość rynku kryptowalut

3 161

W 2015 roku powstał projekt Ethereum, który za zadanie postawił sobie bycie głównym komputerem obliczeniowym i procesorem rynku kryptowalut. Lata 2017 i 2018 przyniosły bańkę ICO, podczas której projekty zbudowane głównie na Ethereum zbierały miliardy dolarów w przeciągu sekund. W 2020 roku możemy oczekiwać, że sytuacja się powtórzy. Tylko, że tym razem zamiast ICO będzie to DeFi. Dlaczego więc zdecentralizowane finanse podbiją świat bankierów w następnych latach?

Geneza

MakerDAO zaczął mintować tokeny DAI w grudniu 2017 r. i odnotował gwałtowny wzrost wyceny w 2018 r., podczas gdy dzienna podaż w obiegu wzrosła do prawie 100 milionów:

Maker DAO

MakerDAO

W marcu 2019 r. MolochDAO wystartował wraz z 22 członkami założycielami, z których każdy zdeponował 100 ETH (równowartość 418 000 USD przy dzisiejszej cenie 190 USD) w zdecentralizowanym i autonomicznym systemie. Na ostatnim zjeździe Ethereal zaledwie dwa miesiące później MolochDAO otrzymało kolejne 1000 ETH od Joe Lubina i Vitalika Buterina, a także 2000 ETH od grupy osób z ConsenSys i Fundacji Ethereum.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy organizacja przekazała ponad 120 000 USD na 17 różnych projektów. W 2019 r. nastąpiło również skalowanie zdecentralizowanych giełd, ponieważ rozwiązania w zakresie płynności poprawiły się wraz z zamrożeniem tak sporych ilości Ethereum. Pokazuje to, jak bardzo świat Ethereum dąży w kierunku rozwoju zdecentralizowanych finansów, czyli DeFi. Obecnie osiągnęliśmy ATH w ilości zamrożonych ETH w aplikacjach DeFi. A większość z nich jest zamrożona poprzez MakerDAO.

ETH DeFi

DeFi Pulse

Rok 2020, rokiem masowej adopcji

W ciągu ostatnich trzech lat odnotowano duży postęp w rozwoju całego rynku kryptowalut. Skalowanie jest rozwiązywane za pomocą różnych technologii, w tym Plazmy i Rollup-u, które są bardzo obiecujące. Obserwujemy rosnącą liczbę realistycznych rozwiązań inwestycyjnych w kryptowalutach zarówno dla inwestorów instytucjonalnych (np. Bakkt), jak i konsumentów (np. Wyre). Zaczynamy widzieć standardy ustanowione w podstawowych technologiach, takie jak zero proof of knowledge (za pośrednictwem ZKProof.org). Zatem głównym elementem, który musimy teraz rozwiązać, jest stworzenie produktu, którego ludzie chcą, którego potrzebują. I są dwa proste powody, dla których DeFi ma szansę stworzyć ten główny nurt w 2020 roku.

Kompozycyjność umożliwia szybką innowację

Kluczowym aspektem DeFi jest ich zdolność do łączenia, czyli możliwość połączenia dwóch różnych usług w celu uzyskania nowej trzeciej usługi. Doskonałym przykładem tego jest InstaDapp, który stworzył powiązanie między Maker a Compound, zwiększając efektywność całego rynku kredytowego, umożliwiając kredytobiorcom lub oszczędzającym łatwe znajdowanie i współpracę z dostawcami oferującymi najlepsze stawki na pożyczanie, zaciąganie pożyczek i handel depozytami zabezpieczającymi. Aplikacja InstaDapp została utworzona podczas hakatonu ETHIndia w zaledwie dwa dni. Pokazuje to, że DeFi to wcale nie są skomplikowane rozwiązania, które wymagają miesięcy pracy wyspecjalizowanych programistów czy rozbudowanych modeli biznesowych.

Wraz z wprowadzeniem Multi-Collater DAI w listopadzie 2019 r. zaczynamy widzieć bardziej solidny zestaw DeFi klocków lego, który możemy połączyć, aby stworzyć produkty, które wcześniej były po prostu niemożliwe. Podczas gdy DeFiers może przyjmować tylko dwa aktywa (ETH i BAT) razem, aby stworzyć DAI dzisiaj, prawdopodobnie w nadchodzących latach pojawi się mocny rozwój aktywów w DeFI, w tym waluty fiducjarne i tokeny pochodzące z aktywów świata rzeczywistego, takich jak nieruchomości. W ten sposób tworzy się więcej rozwiązań, które można połączyć w celu tworzenia nowych rodzajów rozwiązań. To istne samonapędzające się, technologicznie-rozwojowe koło zamachowe.

DeFi nie muszą prosić o zgodę organów regulacyjnych

DeFi ma znaczną przewagę nad obecnymi firmami finansowymi i technologicznymi, ponieważ mogą wprowadzać produkty bez pytania organów nadzoru o zgodę na ich implementację. Gdyby Uber poprosił regulatorów taksówek o pozwolenie na świadczenie usług przewozów pasażerskich znacznie poniżej cen rynkowych i bez licencji, nie byłoby Ubera. Dziś nie ma Libry, ponieważ Facebook musiał poprosić o pozwolenie Kongresu oraz SEC oraz dlatego, że Facebook jest scentralizowany i ma franczyzę wartą 550 miliardów USD do ochrony.

Maker nie poprosił o pozwolenie na wprowadzenie Dai. Uniswap nie poprosił o zgodę. Compound nie poprosił o pozwolenie. Jeśli nie musisz prosić o pozwolenie, możesz wprowadzić znacznie więcej produktów o wiele szybciej i są one po prostu znacznie lepiej przygotowane do znalezienia odpowiedniego rynku i bazy klientów.

Przez cały czas rodzą się nowe klasy aktywów, zapewniając inwestorom nowe możliwości, które wcześniej nie były dostępne. Weźmy obligacje śmieciowe. Kiedy Michael Milken z Drexel wynalazł to aktywo, wszystkie inne banki inwestycyjne stwierdziły, że są to zwykły inwestycyjne śmieci i nigdy go ich nie wyemitują ani nie wymienią. Ale inwestorzy chcieli obligacji śmieciowych, a nowa klasa szybko wzrosła, z 1,6 miliarda dolarów w momencie emisji w 1981 r. przez 33 miliardów dolarów zaledwie pięć lat później, do bilionów dolarów dzisiaj. Ten gwałtowny wzrost wynikał z faktu, że obligacje śmieciowe były dla inwestorów sposobem na uzyskanie wyższych rentowności, które wcześniej były po prostu niemożliwe. Nowy produkt bardzo szybko odnalazł swój rynek i bazę klientów.

Co przyniesie przyszłość?

Myślę, że w 2020 r. zaczną pojawiać się produkty DeFi, które umożliwią inwestorom robienie rzeczy, których wcześniej nie mogli robić i inwestowanie w sposób, który nie był możliwy przed istnieniem tych nowych technologii. Kiedy znajdziemy odpowiedni popyt na rynku i zbudujemy produkt, którego ludzie chcą, a którego nie mogą dostać gdzie indziej, krypto przejdzie do głównego nurtu. Wtedy instytucje mogą skapitulować i przyłączyć się do tego nowego trendu wraz ze swoimi bilionami dolarów kapitału. 2020 wygląda więc bardzo obiecująco.

Maciej Kmita

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze