Nalot policji na siedzibę pożyczającej kryptowaluty firmy Nexo!

Szokujące doniesienia: pożyczkodawca kryptowalutowy Nexo znalazł się w centrum zakrojonego na szeroką skalę śledztwa w Bułgarii. Prokuratorzy badają zarzuty o możliwe pranie pieniędzy, przestępstwa podatkowe, oszustwa cyfrowe i inne przestępstwa przez kryptowaluty. Według oficjalnego stanowiska bułgarskiej prokuratury, w operacji w stolicy kraju, Sofii, bierze udział ponad 300 osób.

Prokuratura stawia przed Nexo bardzo poważne zarzuty

Lokalny serwis prasowy BNT poinformował, że biura Nexo w stolicy kraju zostały przeszukane w ramach śledztwa dotyczącego przestępstw finansowych, w tym naruszeń międzynarodowych sankcji wobec Rosji. Jednak najbardziej niepokojącym odkryciem ze śledztwa jest to, że władze mają dowody, że co najmniej jedna osoba, która korzystała z platformy do obrotu kryptowalutami znajduje się na oficjalnej liście osób finansujących działalność terrorystyczną.

Nexo zapewnia o transparentności

W wątku na Twitterze przedstawiciele Nexo poinformowali, że w pełni współpracują z odpowiednimi władzami i regulatorami rynku i zapewnili, że zawsze starali się działać w zgodzie z obowiązującym prawem. Ostatnimi czasy firma wyrażała się jednak z frustracją o fali restrykcyjnych działań regulacyjnych dotyczących kryptowalut, posuwając się wręcz do stwierdzenia, że „graniczy to z praktykami wymuszeń ze strony funkcjonariuszy publicznych w krajach skorumpowanych; ale nawet i to przeminie”.

Śledztwo odbiło się mocno na wizerunku firmy; z platformy wypłynęło już ponad 3 miliony dolarów, a własna moneta pożyczkodawcy zanotowała duże spadki.

Czy to wierzchołek góry lodowej?

Współzałożyciel Nexo Antoni Trenchev powiedział w rozmowie z Decrypt, że śledztwo dotyczy bułgarskiego oddziału grupy która nie jest odpowiedzialna za kontakt z klientami, lecz pełni tylko funkcje back-office: innymi słowy, zajmuje się wewnętrznymi operacjami firmy. Podkreślił też, że Nexo posiada rygorystyczne zestaw praktyk i standardów w kwestii przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (Anti-Money Laundering – AML) oraz praktyk typu Poznaj Swojego Klienta (Know Your Customer – KYC).

Śledztwo jest w toku, a oficjalne oświadczenia nie potwierdzają jeszcze pogłosek o powiązaniach Nexo z założycielką piramidy finansowej OneCoin, Rują Ignatovą. Wiele wskazuje na to, że Bułgaria dąży do zwiększenia transparentności i bezpieczeństwa w branży kryptowalut, intensyfikując walkę z przestępczością finansową i finansowaniem terroryzmu.

Może też Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom