Mark Cuban: kryptowaluty to scam. Oto dlaczego

2 380

Mark Cuban: kolejny kryzys czeka kryptowaluty po ujawnieniu skali wash tradingu

Mark Cuban, inwestor i miliarder znany z telewizyjnego show Shark Tank oraz z bycia właścicielem drużyny NBA Dallas Mavericks w czasie wywiadu dla The Street wyraził swoje obawy, że kolejny kryzys czekający kryptowaluty może być związany z „odkryciem i usunięciem z niego transakcji typu wash trade„. Wash trading to nielegalna praktyka polegająca na jednoczesnym sprzedawaniu i kupowaniu instrumentu finansowego w celu sztucznego manipulowania ceną lub wolumenem handlu. Taka forma manipulacji jest zabroniona przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd w USA oraz coraz częściej jest ścigana przez regulacyjne organy na całym świecie.

Bardziej instynkt rekina, niż twarde dowody

Cuban nie podał konkretnych szczegółów dotyczących konkretnych transakcji typu wash trade na rynku kryptowalut, jednak twierdzi on, że chodzi o dziesiątki milionów dolarów tworzących sztuczny wolumen dla tokenów, które „nie są w prawie w ogóle do niczego przydatne”, a ruchy ich cen to podręcznikowy „pump & dump” oraz inne oszustwa. Cuban zwalił też winę głównie na giełdy zcentralizowane, które rzekomo miały dopuszczać się tego najczęściej. Nieprawidłowości te mogą mieć znaczący wpływ na rynek i narażać inwestorów na ogromne ryzyko.

Pomimo obaw Cuban uważa, że Bitcoin przetrwa kryzys

Sytuacja ta jest dodatkowo pogarszana przez bankructwo giełdy kryptowalut FTX, która ogłosiła upadłość w listopadzie. Były dyrektor generalny FTX, Sam Bankman-Fried, został oskarżony o serię oszustw, choć sam nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Cuban wyraził swoje obawy, że gdyby był Bankmanem-Friedem, „bałby się pójścia do więzienia”.

Cuban, choć obawia się kolejnego kryzysu na rynku kryptowalut, wciąż uważa, że Bitcoin jest dobrą inwestycją. Jego zdaniem, nawet inwestowanie w aktywa uważane takie jak złoto niesie ze sobą ryzyko, ponieważ „ktoś może cię pobić lub zabić i zabrać twoją sztabkę złota”, podczas gdy inwestowanie w Bitcoin wydaje się być bezpieczniejsze.

Cuban spodziewa się również dalszych spadków kursu Bitcoina, twierdząc, że „chce, aby BTC spadł [na wykresie] o wiele niżej, abym mógł dokupić go trochę więcej”. Cuban każdemu, kto wątpi, czy Bitcoin jest „odpowiednią inwestycją” poleciłby go bez wątpienia.

Może też Cię zainteresować:

Komentarze