Kryptowaluty będą spadać? USA chce ostrych regulacji.

4 689

Kryptowaluty na celowniku kongresmenów

Kongres Stanów Zjednoczonych po nowym roku wraca do pracy, a razem z nim napływają nowe dane z USA oraz dyskusje na temat rynku kryptowalut, które tym razem wydają się być na samym czele tematów które interesują kongresmenów. Sto osiemnasty Kongres USA, który zebrał się 3 stycznia 2023 r. i potrwa do 3 stycznia 2025 r. będzie zajmował się m.in. regulacjami obejmującymi kryptowaluty. Jest to bardzo istotne, jako że historycznie surowe rozwiązania prawne kończyły się bardzo boleśnie dla całego sektora.

Ron Howard, dyrektor ds. relacji z rządem organizacji Blockchain Association, podzielił się na Twitterze swoimi obawami i nadziejami związanymi z tegorocznymi obradami Kongresu:

Konsekwencje upadku FTX będą bolesne i długofalowe

Upadek z hukiem giełdy FTX w listopadzie zeszłego roku sprawił, że wszystkie reflektory Kongresu skupione są na tym sektorze i istnieją obawy, że możemy otrzymać od regulatora w prezencie noworocznym „biegunkę legislacyjną życia”. Fundamenty mające to umożliwić były w oczekiwaniu na ten moment systematycznie kładzione, wymienić można m.in. ponadpartyjną ustawę Lummis-Gillibrand (od nazwisk kongresmenek Cynthii Lummis z Partii Republikańskiej i Kirsten Gilibrand z Partii Demokratycznej) dotykającej takich kwestii jak regulacja stablecoinów, podatków od kryptowalut, koordynacji międzyagencyjnej czy jurysdykcji poszczególnych agencji rządowych.

Branża kryptowalut będzie również zmagać się z rozłamem jaki istnieje między przewodniczącym Komitetu ds. Usług Finansowych Kongresu, Patrickiem McHenrym, a przewodniczącym Komitetu ds. Bankowości Senatu, Sherrodem Brownem, który m.in. zasugerował całkowite zakazanie obrotu kryptowalutami w USA. Istnieją również propozycje od Komitetów Rolnictwa aby uregulować rynek kryptowalut oraz objęcia regulacji nadzorem Komisji ds. Obrotu Kontraktami Terminowymi Rynku Towarowego.

Poza kwestiami FTX i stablecoinów, Kongres ma zamiar zająć się nowymi i chodliwymi tematami w branży kryptowalut, takimi jak tokeny NFT, autonomiczne organizacje zdecentralizowane (Decentralized Autonomous Organizations – DAOs), czy zdecentralizowane finanse (Decentralized Finance – DeFi), które wzbudziły większe zainteresowanie minionym roku.

Nowa nadzieja

Jednak, jak twierdzi Blockchain Association, są też pozytywne wiadomości: kryptowaluty posiadają bowiem solidną ławkę ekspertów w Waszyngtonie i cały czas przyjmują do swojego obozu entuzjastów spośród prawników, regulatorów, przedstawicieli rynku czy lobbystów. Aktualnie w Kongresie działa grupa ponad stu przedstawicieli branży i pracuje ona nad osiągnięciem w regulacjach równowagi między bezpieczeństwem a innowacją. Grupa ta, która wcześniej składała się z mniej niż tuzina osób z organizacji takich jak CoinCenter, Coinbase czy Blockchain Association, obecnie składa się z sieci ponad 100 ekspertów.

Może też Cię zainteresować:

Komentarze