Po aktualizacji Shapella kapitał instytucjonalny zaczyna napływać do obstawiania ETH 

Po aktualizacji Shapella kapitał instytucjonalny zaczyna napływać do obstawiania ETH – Michiel Milanovic z ConsenSys

Po udanym wprowadzeniu hard forka Szanghaj i aktualizacji Capella 12 kwietnia bieżącego roku, kurs Ethereum wzrósł powyżej 2100 USD. Następnie dość szybko wycofał się do miejsca, w którym znajdował się na początku kwietnia.

Shapella dla ETH to same plusy

Według Michiela Milanovica, DeFi Strategy and Product Analyst w ConsenSys, duży ruch w górę ceny był w dużej mierze spowodowany optymizmem co do szerszych implikacji aktualizacji „Shapella” dla łańcucha blokowego Ethereum, a jeszcze wiele przed nami.

„Myślę, że podobnie do tego, co widzieliśmy podczas ostatniej aktualizacji, kiedy przeprowadziliśmy fuzję we wrześniu, była pozytywna reakcja szerszej społeczności inwestorów, szerszej społeczności Web3, wokół udanej realizacji planu działania fundacji Ethereum” – powiedział.

„To, co widzieliśmy podczas fuzji, było również pozytywną reakcją cenową. To, co widzimy teraz, jest prawdopodobnie tego kontynuacją”.

Co się zmieniło po aktualizacji Shapella

Milanovic powiedział, że społeczność Ethereum koncentrowała się na trzech kluczowych obszarach w okresie poprzedzającym Shapella.

„Pierwszym z nich jest to, czy fundacja Ethereum może dobrze wykonać kolejną dużą aktualizację na mapie drogowej? To co widzieliśmy w Shapella to był sukces, więc myślę, że była to pozytywna reakcja społeczności” – powiedział.

Drugim punktem zainteresowania były wypłaty od długoterminowych walidatorów.

„Przed aktualizacją Szanghaj, długoterminowi walidatorzy, którzy obstawiali swoje ETH przez okres do dwóch lat nie byli w stanie wymienić żadnej nagrody ani zrezygnować z ETH” – powiedział Milanovic.

„Po aktualizacji Szanghaj to się zmieniło i teraz mogą w końcu wykupić ETH. Mogę także zrezygnować, więc po Shapella widzimy, że niektóre z tych wypłat zaczynają obowiązywać”.

Trzecim ważnym czynnikiem, któremu eksperci Ethereum uważnie się przyglądali, była ilość nowych aktywności związanych z obstawianiem po aktualizacji.

„To, co widzimy to napływ inwestorów, którzy teraz obstawiają ETH, ponieważ prawdopodobnie lepiej pasuje on do profilu ich ryzyka. Obecnie występuje niższe ryzyko płynności, gdyż wypłaty są możliwe”.

Przeczytaj także: Stany Zjednoczone i Chiny stoją na krawędzi wojny o zasoby gospodarcze

Spodziewany napływ inwestorów do ETH

Jednym ze sposobów ustalenia, jaka część to obstawiający po raz pierwszy, a jaka część to powracających do stakingu, jest sprawdzenie, przez jaki czas byli w łańcuchu przez ostatnie lata.

„Społeczność spodziewała się dużych wypłat po Szanghaju, ale w rzeczywistości walidatorzy są podzieleni na długoterminowych i krótkoterminowych” – powiedział.

„Krótkoterminowi walidatorzy to głównie dostawcy płynnych stawek, tacy jak Lido lub Rocket Pool, a nawet Coinbase. Po aktualizacji Szanghaj wielu dostawców płynnych stakowań faktycznie stawia na nowych walidatorów zamiast wycofywania ETH. Przemawia to za popytem z punktu widzenia płynnego stakingu, gdyż ci walidatorzy spodziewają się dalszych wzrostów. ”

Milanovic powiedział, że ilość Ethereum, która została postawiona od czasu aktualizacji, była ograniczona w porównaniu z tym, czego się spodziewał. Ponieważ nie wszyscy dostawcy stakingu umożliwili jeszcze wypłaty.

„Prawdopodobnie część kapitału wciąż jest na uboczu i czeka na uruchomienie” – powiedział.

Zwiększony ruch powoli ale następuje

„Jeśli spojrzymy na niektórych z czołowych instytucjonalnych dostawców stakingu, na Stake.US lub Kiln, to widzimy już ponad 100 000 ETH obstawionych w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Jest to więcej niż to, co zrobili przez cały marzec”.

Dodał, że z punktu widzenia inwestora głównym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o uczestnictwie w stakingu jest to, czy będzie on miał dostęp do zysku, jaki zarobi.

„Przed aktualizacją Szanghaj istniało duże ryzyko płynności związane z obstawianiem ETH, ponieważ nie było możliwości wymiany nagród ani ich wypłaty”.

Po udanej aktualizacji Shapella „spodziewamy się, że kapitał zacznie napływać”.

Milanovic powiedział, że w szczególności dostawcy płynnego stakingu mają teraz więcej możliwości w zakresie efektywności kapitałowej, „ponieważ można również używać tokenów pochodnych, które otrzymujesz za obstawianie ETH u jednego z tych dostawców, aby uzyskać dodatkowy zysk w szerszym ekosystemie DeFi”.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze