Stany Zjednoczone i Chiny stoją na krawędzi wojny o zasoby gospodarcze

Ray Dalio: Stany Zjednoczone i Chiny stoją na krawędzi wojny o zasoby gospodarcze

Stany Zjednoczone i Chiny są na skraju wojny. Ostrzega miliarder i założyciel Bridgewater, Ray Dalio w liście, który napisał na LinkedIn.

Dostęp do surowców powodem wojny ?

Wojna o surowce i szeroko rozumiane zasoby gospodarcze to nic nowego w historii świata. Swoje zdanie na ten temat wyraził założyciel największego na świecie funduszu hedgingowego – Ray Dalio.

Powiedział, że te dwa narody już znalazły się poza obszarem w którym „mogli ze sobą rozmawiać”.

Dalio zwrócił uwagę, że oba państwa są bliskie wojny, sankcji i/lub wojny militarnej. I chociaż żadna ze stron nie chce konfliktu, jest on całkiem prawdopodobny.

Zdaniem Dalio:

  • każda ze stron jest bardzo blisko czerwonych linii drugiej strony,
  • każda ze stron używa mocnych argumentów, aby popychać drugą stronę, ryzykując wzajemne przekroczenie czerwonych linii,
  • polityka prawdopodobnie spowoduje bardziej agresywne przeciąganie liny w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Dodał, że następne 18 miesięcy będzie szczególnie ryzykowne, ponieważ Stany Zjednoczone rozpoczynają sezon wyborczy w 2024 roku.

USA zaczyna sezon wyborczy

„Polityczny harmonogram cyklu wyborczego od chwili obecnej do wyborów w 2024 r. w Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie prawdopodobnie doprowadzi do większej antychińskiej przepychanki ze strony USA” – zauważył Dalio.

„Ponieważ Chiny i Stany Zjednoczone są już na skraju wojny, mocne naciskanie na Chiny w ciągu najbliższych 18 miesięcy będzie bardzo ryzykowne”.

Przeczytaj także: Turcja własnymi rezerwami zaspokaja popyt wewnętrzny na złoto

Sprawa Tajwanu nie sprzyja porozumieniu

Gorące tematy obejmą Tajwan, chińskie ćwiczenia wojskowe, relacje Chin z Rosją, sankcje gospodarcze oraz kontrolę nad zasobami i niezbędnymi technologiami.

„Kontrolowanie podstawowych technologii i minerałów w celu obrony przed odcięciem oraz możliwość odsunięcia od podstawowych technologii i minerałów przeciwnika jest teraz wykonywane i jest prowokacyjne” – napisał Dalio.

„Prowadzi to do większego onshoringu i„ friendsshoringu ”, z których oba są znacznie mniej opłacalne i przekształcą sojusze”.

Nowy porządek świata

Porządek światowy się zmienia, a wszystkie kraje są uwikłane w przetasowania oparte na zasobach. Dalio podaje przykład przypadku Micron Technology.

„Stany Zjednoczone zwróciły się już do rządu Korei Południowej o wywarcie wpływu na dwóch głównych producentów chipów (Samsung Electronics i SK Hynix), aby nie zwiększali sprzedaży do Chin, jeśli Micron nie będzie mógł sprzedawać swoich chipów w Chinach. Co Korea Południowa zrobi w tym przypadku i innych przypadki zdefiniują jej stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami” – powiedział.

 „Ta dynamika powoduje szybkie zmiany sojuszy”.

Innym przykładem są zmieniające się stosunki Arabii Saudyjskiej z USA, Chinami i Rosją.

„W środowisku, w którym chce się mieć do czynienia z „przyjaciółmi”, handel i inwestycje stają się bardziej oparte na sojuszach niż opłacalnych źródłach. Obserwuj popyt na kluczowe materiały, które można wycisnąć – np. lit, kobalt, pierwiastki ziem rzadkich , ogniwa w technologii energii słonecznej itp. – zaznaczył Dalio.

Wezwanie do powstrzymanie konfliktu

Założyciel Bridgewater wezwał również Stany Zjednoczone i Chiny do uzgodnienia określonych zasad w przypadku wybuchu wojny w celu powstrzymania konfliktu. Na przykład, zgadzając się nie zabijać swoich żołnierzy, nie walczyć na swojej ziemi i nie używać broni nuklearnej.

„Jeśli wybuchnie wojna militarna, dobrze byłoby mieć takie umowy, jak:

1) wojsko żadnej ze stron nie będzie zabijać bezpośrednio wojska drugiej strony,

2) żadne walki nie będą toczyć się na ziemiach drugiej strony ,

3) żadna ze stron nie użyje broni jądrowej , broni cybernetycznej i kosmicznej itp.

 „Mamy nadzieję, że w ten sposób, jeśli wybuchnie wojna, zostanie ona powstrzymana”.

Dalio o złocie i BTC

Dalio podzielił się również swoimi przemyśleniami na temat złota i bitcoinów w niedawnym wywiadzie z podcasterem Chrisem Williamsonem.

Zapytany o przestrzeń kryptograficzną, Dalio powiedział, że posiada niewielką ilość Bitcoinów, ale preferuje złoto.

Wolę złoto – powiedział.

„Nie rozumiem, dlaczego ludzie są bardziej skłonni do Bitcoina niż złota. Jeśli spojrzysz na arenę międzynarodową, złoto jest dla banków centralnych trzecim co do wielkości aktywem rezerwowym. Najpierw są dolary, potem euro, potem złoto i jen japoński. Bankierzy centralni kupują złoto, a nie obligacje”.

Miliarder uważa złoto jako „ponadczasowe i uniwersalne”.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze