Turcja własnymi rezerwami zaspokaja popyt wewnętrzny na złoto

Turcja własnymi rezerwami zaspokaja popyt wewnętrzny na złoto

Bank Centralny Turcji wyprzedaje swoje rezerwy złota, aby pomóc zaspokoić wysoki popyt krajowy po ograniczeniu importu metali szlachetnych w lutym, poinformował Bloomberg.

W 7 tygodni Turcja pozbyła się 9 % rezerw w złocie

Turcja odnotowała gwałtowny wzrost popytu na złoto w ubiegłym roku, ponieważ obywatele przyjęli metal szlachetny jako zabezpieczenie przed inflacją, która w pewnym momencie przekroczyła 85%.

Dane banku centralnego pokazały, że rezerwy złota spadły o 9% w ciągu ostatnich siedmiu tygodni. Można przypuszczać, że utrzymujące się wysokie ceny złota sprzyjają decyzjom o ograniczonej sprzedaży. Strategia częściowego realizowania zysków zawsze okazywała się mądra. W ograniczonej sprzedaży złota w ciągu ostatnich tygodni kraj ten nie jest osamotniony. O czym bithub.pl pisze tutaj:

Bank centralny Rosji sprzedał w marcu 3,1 tony złota

W 2022 Turcja zakupiła 148 ton złota

Turcja również sprzedała w marcu 15 ton złota, poinformowała Światowa Rada Złota. Oznaczało to pierwszą miesięczną sprzedaż netto od listopada 2021 r. i obniżyło rezerwy kraju do 572 ton.

Konsumpcja złota w Turcji odnotowała ogromny skok w ubiegłym roku, a krajowy bank centralny jest największym nabywcą złota.

Według danych Światowej Rady Złota oficjalne rezerwy złota Turcji wzrosły w zeszłym roku o 148 ton do 542 ton, co stanowi najwyższy poziom w historii Turcji.

Co więcej, import złota ze Szwajcarii do Turcji osiągnął w styczniu najwyższy poziom w historii, wynosząc łącznie 58,3 tony o wartości 3,6 miliarda dolarów.

Rekordowy deficyt niepokoi

W lutym Turcja podjęła kroki w celu ograniczenia rosnącego importu złota.

Cięcie wynikało z rosnącego importu złota, który bezpośrednio przyczynił się do deficytu obrotów bieżących Turcji. W lutym pozostawał on znacząco ujemny i wyniósł 8,78 mld USD. W styczniu Turcja odnotowała rekordowy deficyt w wysokości 10 miliardów dolarów.

Niepokoi to prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który przygotowuje się do wyborów w przyszłym miesiącu.

Plan ograniczenia importu już działa. Najnowsze szwajcarskie dane celne z marca pokazują, że eksport do Turcji spadł do 10 748 kg. To była dramatyczna zmiana po tym, jak w lutym sprowadzono ze Szwajcarii 43 217 kg.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze