Bank centralny Rosji pozbywał się w marcu złota – sprzedał 3,1 tony

Bank centralny Rosji sprzedał w marcu 3,1 tony złota – publikacja brakujących danych o rezerwach

Opinia publiczna uzyskała teraz więcej informacji co do tego, co bank centralny Rosji zrobił ze swoimi rezerwami złota w ciągu ostatniego roku.

Rosja sprzedaje złoto

W marcu rosyjski bank centralny sprzedał 3,1 tony złota. Było to w czasie, gdy metal szlachetny rozpoczął wielki rajd. Informację tą przekazała Światowa Rada Złota, powołując się na nowe dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

„Bank Centralny Rosji zmniejszył w marcu swoje oficjalne #rezerwy złota o 3,1 tony. Co ciekawsze, opublikował teraz swoje miesięczne zasoby złota sięgające lutego 2022 r.”, powiedział starszy analityk WGC, Krishan Gopaul.

Według najnowszych danych rosyjskie rezerwy złota wzrosły o 28 ton w 2022 roku.

Analitycy pozytywnie zareagowali na bardziej szczegółowe dane, ale pozostają pewne pytania dotyczące produkcji złota w Rosji i tego, dokąd zmierza metal szlachetny.

„Cieszę się, że historia rosyjskich zasobów złota została teraz wypełniona brakującymi danymi”, powiedział główny strateg rynkowy WGC, John Reade.

„Nasuwa się pytanie, gdzie podziała się reszta rosyjskiej produkcji – przy około 300 tonach rocznie jest to znacznie więcej niż popyt krajowy lub zgłoszone zakupy CBR”.

Przeczytaj także: W Korei Południowej regulatorzy kłócą się kto ma trzymać łapę na rynku krypto

Nie tylko Rosja wykorzystała rajd na złocie

Innym bankiem centralnym, który sprzedał złoto w marcu, była Turcja – największy nabywca tego metalu szlachetnego w 2022 roku. WGC podała, że kraj ten sprzedał w marcu 15 ton, co oznaczało pierwszą miesięczną sprzedaż netto od listopada 2021 r. i obniżyło rezerwy kraju do 572 ton. ton. Oficjalne rezerwy złota Turcji wzrosły w zeszłym roku o 148 ton, co oznacza najwyższy poziom w historii.

Również Narodowy Bank Kazachstanu obniżył w marcu swoje rezerwy o 10,5 tony złota. Jednak Kazachstan był sprzedawcą jeszcze wcześniej. Od początku roku Bank zmniejszył swoje zasoby złota o 19,6 ton. Całkowite rezerwy złota w kraju wynoszą obecnie 332 tony – najmniej od sierpnia 2018 r.

Czesi na złoto nie stawiają – malutkie krajowe rezerwy

Z innych wiadomości – Narodowy Bank Czech kupił w marcu 1,5 tony. To duża akwizycja dla Banku, który przez cały ubiegły rok pozyskał 1,4 tony. Całkowite rezerwy złota w kraju wynoszą obecnie 13,5 tony – najwięcej od połowy 2006 roku.

Indie kupiły również w zeszłym miesiącu 3,5 tony złota, zwiększając łączną sprzedaż w pierwszym kwartale do 7,3 tony, powiedział Gopaul. A ten zakup nastąpił po tym, jak Ludowy Bank Chin poinformował o dodatkowym zakupie 18 ton złota w marcu, co oznacza piąty miesiąc z rzędu zakupu złota.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze