Bitcoin staje się bezpieczną przystanią

Bitcoin staje się bezpieczną przystanią, instytucje już to zauważyły – Anthony Georgiades z Innovating Capital

Bitcoin odnotował gwałtowny wzrost w ciągu ostatniego miesiąca, osiągając 12-miesięczne maksimum na poziomie około 31 000 $ 14 kwietnia. W tym samym czasie Ethereum cieszył się wzrostem po Shapelli.

Bitcoion się zmienia

Według Anthony’ego Georgiadesa, współzałożyciela Pastel Network i głównego partnera w Innovating Capital, ostatnie posunięcia BTC pokazują, że kryptowaluta numer jeden dojrzewa i ewoluuje jako składnik aktywów, co może zmienić sposób, w jaki reaguje ona na przyszłe wydarzenia gospodarcze.

„Rajd Bitcoina naprawdę zaczął się po tym, jak zaczęły się rozwijać problemy bankowe i było to dość fascynujące” – powiedział Georgiades.

„To naprawdę kilka paradoksalnych czynników, które reprezentują zarówno przeszłość, w której wartość Bitcoina była w dużej mierze popytem spekulacyjnym, jak i przyszłość, w której Bitcoin zaczął naprawdę wkraczać w swoją rolę jako aktywa bezpiecznej przystani”.

BTC wykorzystywany do różnych celów

Georgiades powiedział, że ruchy cen Bitcoina stają się coraz bardziej złożone, ponieważ różni inwestorzy wykorzystują go do różnych celów.

„W jednym przypadku widzimy dedolaryzację. Konsumenci, instytucje i inwestorzy tracą zaufanie do dolara, do tradycyjnych instytucji finansowych i szukają alternatywnych bezpiecznych aktywów, takich jak Bitcoin. Chcą zabezpieczyć się przed niestabilnością, przed potencjalnym ryzykiem załamania istniejącego systemu finansowego” – powiedział.

„Z drugiej strony, dostrzegamy także część jego natury opartej na spekulacjach. Mieliśmy ogólny program pożyczkowy Fed dla banków, który odwrócił wiele zaostrzeń ilościowych, które Fed wprowadził w celu ograniczenia inflacji.

„Więc obie funkcje miały wpływ na napędzanie popytu”.

Przeczytaj także: Po aktualizacji Shapella kapitał instytucjonalny zaczyna napływać do obstawiania ETH – Michiel Milanovic z ConsenSys

Dzika natura króla kryptowalut

Georgiades powiedział, że ostatnia wyprzedaż może oznaczać, że rynki zdają sobie sprawę, że jeszcze nie wyszliśmy z lasu.

„Bitcoin wciąż reaguje na to ryzyko natury, z którego się narodził, i naprawdę zachowuje się tak, jak przez ostatnią dekadę”.

Powiedział, że kolejnym obszarem, któremu warto się przyjrzeć, jest wzrost zainteresowania instytucjonalnego Bitcoinem. Stał się zdecydowanie bardziej widoczny w ostatnich tygodniach.

„Na szczyt w 2021 roku i wzrost rynku, niekoniecznie miały wpływ instytucje, które kupowały Bitcoina jako aktywo spekulacyjne” – powiedział.

„Ale zauważyliśmy to w ciągu ostatnich kilku tygodni bieżącego roku i nadal obserwujemy. Istnieje instytucjonalny interes w nabywaniu i utrzymywaniu Bitcoina jako bezpiecznej przystani przeciwko dolarowi, przeciwko systemowi finansowemu”.

Dedolaryzacja zmienia naturę Bitcoina

Georgiades powiedział, że Bitcoin korzysta również z trendu dedolaryzacji, który ma miejsce na arenie międzynarodowej, a także w Stanach Zjednoczonych.

„Bitcoin staje się coraz bardziej zrozumiały, czym jest, a czym nie jest” – powiedział.

„Posiada możliwość do samodzielnego przechowywania, nie jest podatny na politykę pieniężną, po prostu istnieje niezależnie. Według standardów SEC jest wystarczająco zdecentralizowany”.

W obecnym środowisku, przewidywanie reakcji Bitcoina na kluczowe wskaźniki ekonomiczne jest bardzo trudne.

„W tej chwili dzieje się kilka rzeczy, i nie wiadomo jeszcze, czy jest to ryzykowne dla BTC, czy nie. To jest bardziej zawiłe, niż się wydaje na pierwszy rzut oka” – powiedział.

„Jeśli spojrzymy na rynki wschodzące, Bitcoin zachowywał się jak aktywo wolne od ryzyka, stanowiące bezpieczną przystań. Jeśli spojrzysz na ugruntowane gospodarki, Bitcoin zachowywał się jak aktywa obciążone ryzykiem”.

Przy kluczowych amerykańskich wskaźnikach ekonomicznych, Bitcoin prawdopodobnie pozytywnie zareaguje na dane, które wspierają łagodniejszy i bardziej spekulacyjny wzrost aktywów.

„Jeśli zobaczymy, że inflacja zaczyna spadać lub wzrost PKB będzie niższy niż oczekiwano, prawdopodobnie intuicyjnie uwierzymy, że polityka Fed zadziałała i może nie trzeba będzie podnosić tak wysoko, jak początkowo myśleliśmy” – powiedział.

„Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie będziemy świadkami dalszego wzrostu wszystkich aktywów obciążonych ryzykiem”.

Aby usłyszeć opinie Georgiadesa na temat, jak Bitcoin może reagować na wskaźniki inflacji i wzrostu w USA, obejrzyj film powyżej.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze