Banki centralne nie przestają gromadzić złota – marzec kolejnym miesiącem zakupów

Banki centralne nie przestają gromadzić złota – marzec kolejnym miesiącem zakupów

To już zaczyna być nudne ale kolejne miesiące pokazują, że banki centralne nie przestają interesować się złotem i powiększają swoje rezerwy.

Według Światowej Rady Złota, banki centralne nie zraziły się wysokimi cenami złota jakie od marca ukształtował rynek i nadal gromadzą cenny kruszec.

Bank centralny Singapuru kupuje złoto

Władze monetarne Singapuru zakupiły w marcu 17,3 ton złota, powiedział starszy analityk WGC, Krishan Gopaul.

„Oznacza to, że w I kwartale 2023 roku kupili 68,7 ton złota, podnosząc rezerwy złota do 222,4 ton (o 45% więcej niż na koniec grudnia)” – napisał Gopaul na Twitterze.

Chiny jak zwykle wśród największych kupców

Chiny były kolejnym krajem, który w marcu uzupełniał swoje rezerwy złota, a Ludowy Bank Chin poinformował o dodatkowym zakupie 18 ton złota. Według WGC był to piąty miesiąc z rzędu zakupów złota, a całkowite rezerwy złota w Chinach wynoszą obecnie 2068 ton.

Przeczytaj także: Stany Zjednoczone i Chiny stoją na krawędzi wojny o zasoby gospodarcze

Indie tradycyjnie lubią złoto

Indie kupiły również 3,5 tony złota w ciągu miesiąca, zwiększając łączną wartość w pierwszym kwartale do 7,3 tony, powiedział Gopaul. Bank centralny posiada obecnie w swoich rezerwach 794,6 ton złota.

Turcja zaspokajała popyt wewnętrzny własnymi rezerwami złota

Złoto próbowało przekroczyć 2000 USD za uncję w marcu, a także nastąpiła pewna aktywność sprzedażowa. Bank centralny Turcji, największy nabywca złota w 2022 r., zaczął rozładowywać swoje rezerwy, aby pomóc zaspokoić rosnący popyt wewnętrzny.

Dane banku centralnego pokazały, że rezerwy złota spadły o 9% w ciągu ostatnich siedmiu tygodni. WGC poinformowało, że Turcja sprzedała w marcu 15 ton złota, co oznacza pierwszą miesięczną sprzedaż netto od listopada 2021 r.

Turcja odnotowała wzrost popytu na złoto w ciągu ostatniego roku, a obywatele przyjmują ten metal szlachetny jako zabezpieczenie przed inflacją i dewaluacją lokalnej waluty.

Kazachstan korzystał z wysokich cen złota

Innym bankiem, który wyładował trochę złota, był Narodowy Bank Kazachstanu, który w marcu sprzedał 10,5 tony. Jednak Kazachstan był sprzedawcą jeszcze przed marcem. Od początku roku Bank zmniejszył swoje zasoby złota o 19,6 ton. Całkowite rezerwy złota w kraju wynoszą obecnie 332 tony – najmniej od sierpnia 2018 roku.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze