Żartów już nie ma – wiarygodne sygnały o problemach gospodarczych

5 893

Ostrzeżenia miliardera Jeffa Gundlacha o odwróceniu krzywej dochodowości: „mamy już wiarygodne sygnały o problemach gospodarczych”

Inwestorzy muszą odpowiednio zarządzać ryzykiem, ponieważ inwersje krzywej dochodowości sygnalizują nadchodzące problemy, powiedział dyrektor generalny DoubleLine Capital Jeffrey Gundlach.

Sygnały recesji nasilają się, Gundlach napisał w tym tygodniu na Twitterze, wskazując na odwrócenie krzywej rentowności obligacji 2 letnich i 10 – letnich oraz odwrócenie krzywej 5 -letnich i 30 – letnich.

„Na rynku US: 2 lata/10 lat odwrócono 35 pb. 5 lat/30 lat znów odwrócono, teraz pięć punktów bazowych” – powiedział.

„Są to wiarygodne sygnały o kłopotach gospodarczych. Odpowiednio zarządzaj ryzykiem”.

Odwrócenie krzywej dochodowości ma miejsce, gdy krótkoterminowe stopy skarbowe przesuwają się powyżej rentowności długoterminowych. Rynek często traktuje odwrócenie 2-letniej i 10-letniej krzywej dochodowości jako wiarygodny sygnał wyprzedzający recesję w dół.

W tym roku było kilka prób inwersji. W marcu 2-letnie i 10-letnie stopy zwrotu uległy odwróceniu po raz pierwszy od 2019 roku. Potem znowu na krótko zdarzyło się to w czerwcu. A od lipca krzywa pozostała odwrócona.

Rentowność 10-letnich obligacji Skarbu Państwa wyniosła ostatnio 3,264%, natomiast 2-letnich obligacji Skarbu Państwa 3,52%. Tymczasem rentowność 30-letnich obligacji Skarbu Państwa wyniosła 3,371%, a 5-letnich 3,396%.

Obawy przed recesją narastały od czasu, gdy Fed wprowadził w czerwcu nadmierne podwyżki o 75 punktów bazowych. Jednak przemówienie prezesa Fed Jerome’a ​​Powella w Jackson Hole z zeszłego tygodnia odnowiło te obawy, podwajając nastroje związane z wyłączeniem ryzyka na rynku.

W trakcie przemówienia Powell pozostał jastrzębi i zasygnalizował, że stopy mogą pozostać wyższe na dłużej. Ostrzegł również, że „przyniesie to trochę bólu gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom”, które „niefortunnie zostały obciążone kosztami obniżenia inflacji”.

Prezes Fed dodał, że nawet po kilku agresywnych podwyżkach stóp, nie jest to „miejsce na zatrzymanie się lub wstrzymanie”. Powell nie wykluczył również kolejnej podwyżki o 75 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu, powtarzając, że wiele będzie zależeć od danych makro opublikowanych w ciągu najbliższych trzech tygodni.

Gundlach od stycznia przygląda się recesji. W marcu powiedział inwestorom, aby zwracali szczególną uwagę na odwrócenie krzywej dochodowości, podkreślając, że ma to znaczenie.

„Na zawołanie publikują białe księgi »To nie ma znaczenia tym razem«. Nie wierz im” – napisał na Twitterze.

Przypomnę, że „white papers” (białe księgi) to : stosowane w marketingu dokumenty informacyjne wydane przez firmę lub instytucje rządową w celu promowania lub podkreślania cech danego rozwiązania, produktu lub usługi. Celem white paperów jest promowanie konkretnego produktu czy usługi i wpłynięcie na decyzje obecnych lub potencjalnych klientów, obywateli.

Podczas swojej transmisji internetowej dla inwestorów Gundlach powiedział, że odwrócenie 2-letnich i 10-letnich rentowności obligacji skutecznie przewidywało spowolnienie gospodarcze w każdym z ostatnich czterech razy.

„Odwrócona krzywa rentowności… byłaby bardzo mocnym argumentem za recesją” – powiedział Gundlach w marcu.

„Wzrost rentowności 2-letnich obligacji skarbowych był praktycznie tak duży, jak spadek podczas blokady Covid19”.

W USA jest taki wypracowany od lat zwyczaj, że wysłuchuje się publicznie i bierze pod uwagę opinie wydawane przez ludzi, którzy swoim życiem, pracą, postawą i doświadczeniem dokonali czegoś niezwykłego czy spektakularnego. Po prostu takie jednostki mają coś konkretnego i wartościowego do przekazania innym. Na dodatek popierają to swoim dorobkiem. Dlatego miliarder Jeff Gundlach jest słuchany.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://www.kitco.com/news/2022-09-01/Billionaire-Jeff-Gundlach-s-yield-curve-inversion-warning-these-are-reliable-signals-of-economic-trouble.html

Może Cię zainteresuje:

Komentarze