Zapłacimy 19% podatku od zysku z handlu kryptowalutami

6 654
14 listopada Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 23 października 2018 r. zmieniającą zasady opodatkowania dochodu z handlu kryptowalutami. Od stycznia 2019 roku zapłacimy podatek liniowy, którego stawka wynosić będzie 19%. Wciąż niejasna pozostaje jednak kwestia podatku PCC.

podatki, 19%, podatek liniowy, kryptowaluty

Pod koniec października br. opisywaliśmy kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, która dotyczyła również obrotu kryptowalutami. Ustawa z dnia 23 października 2018 r. zmienia ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawę Ordynacja Podatkowa. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że celem zmian jest uproszczenie prawa podatkowego w zakresie podatków dochodowych oraz uszczelnienie ich systemu. W ten sposób wdrażana jest dyrektywa Rady (UE) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 r. „ustanawiająca przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania.”

Zmiany, które wnosi ustawa, dotyczą m. in. „preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej” czy regulacji cen  transferowych. Punkt 2 komunikatu Prezdydenta o ustawie brzmi:

2) wprowadzenie odrębnych regulacji dotyczących zasad opodatkowania dochodów z walut wirtualnych;

Od nowego roku dochody z handlu wirtualnymi walutami będą traktowane przez fiskus tak samo jak zyski kapitałowe czy inwestycyjne. Stawka 19% obowiązywać będzie przy ich sprzedaży za pośrednictwem giełdy, kantoru czy na wolnym rynku. Podobnie opodatkowana będzie wymiana kryptowalut „na towary, usługi oraz prawa majątkowe niebędące walutą wirtualną”, a także spłata przy ich pomocy innych zobowiązań. Wysokość podatku będzie taka sama dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych.

Tu pisaliśmy o postulatach PSB dotyczących regulacji obrotu kryptowalutami w Polsce:https://bithub.pl/wiadomosci/polskie-stowarzyszenie-bitcoin-postuluje-o-zmiany-ws-opodatkowania-kryptowalut/

podatki, prawo, kryptowaluty, prezydent, ustawa

Rozliczenie roczne

W zeznaniu rocznym podatnik zobowiązany bedzie do wykazania przychodów oraz wszystkich poniesionych strat związanych z inwestycjami w cyfrowe waluty (nawet jeśli nie uzyska przychodów). Maciej Grzegorczyk, prawnik i prokurent Kancelarii Legaltec Hupajło & Partnerzy, tak komentował zmiany:

„W nowych regulacjach Ministerstwo Finansów oparło się na zasadzie samoobliczenia podatku, który ma być rozliczany w zeznaniu rocznym. Nie będzie też konieczności wpłacania zaliczek na podatek, a poszczególne podmioty działające w branży, w tym np. giełdy i kantory, nie zostaną zobowiązane do sporządzania dla podatników i fiskusa informacji nt. dokonanych w danym roku transakcji sprzedaży kryptowalut.”

Nowe zasady powinny uporządkować kwestie opodatkowania handlu kryptowalutami. Tajemnicą pozostaje jednak przyszłość podatku PCC. Jego zawieszenie minie 30 czerwca 2019 roku – miejmy nadzieję, że do tego czasu rząd podejmie racjonalne decyzje.

Komentarze