Sejm przegłosował ustawę opodatkowania kryptowalut

Sejm na wieczornym posiedzeniu dnia 23 października przegłosował kompleksową nowelizację ustaw podatkowych. Wśród nich exit tax, obniżony CIT i zmiany w leasingu służbowych aut. W przebudowanych ustawach znalazły się również kryptowaluty i opodatkowanie dochodu z ich obrotu. Co wprowadza nowa regulacja w kontekście cyfrowych walut?

Dochód z wirtualnych monet zakwalifikowano jako – przychody z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych. Ważną kwestię stanowi fakt, iż strata, którą poniesiemy w wyniku handlowego obrotu kryptowalutami (w danym roku podatkowym), nie będzie mogła być odliczona od innych dochodów np. związanych ze zbyciem papierów wartościowych.

Regulacja ustaw w przypadku kryptowalut oznacza rozliczania się za pomocą formularza PIT-8C. Dotychczas tego typu uiszczanie podatków za pomocą PITu-8C służyło do rozliczania dochodów z giełdy papierów wartościowych, lokat bankowych, dywidend oraz udziałów w funduszach kapitałowych. W praktyce oznacza to dla nas 19% podatek od dochodu z obrotu kryptowalutami.

Za ustawą głosowało 371 posłów, przeciw 44, wstrzymało się 11.

Jak podaje rząd, przegłosowanie nowelizacji ustawy to:

„szansa na zakończenie chaosu, który panuje nie tylko w kwestii podatków, ale również samego statusu prawnego wirtualnych walut”.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej dochód z obrotu kryptowalutami będzie opodatkowany podobnie jak zyski kapitałowe, w wysokości 19%. Nowelizacja ustawy tworzy o tyle pozytywną sytuację, że w końcu rozwiązanie jest przejrzyste i całkiem proste dla przeciętnego użytkownika cyfrowych monet.

Zanim ustawa wejdzie w życie, czeka ją przegłosowanie przez senat, jeśli wynik będzie pozytywny podpisanie przez prezydenta RP – Andrzeja Dudę.

Jak było wcześniej?

4 kwietnia br. Ministerstwo Finansów opublikowało bardzo nieintuicyjną i kłopotliwą instrukcję rozliczenia podatkowego od obrotu kryptowalutami. Publikacja wskazywała jak odpowiednio rozliczyć się z obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC. Co mogło zszokować większość inwestorów, w zakresie podatku VAT powinniśmy również uwzględnić wymianę kryptowalut na inne waluty cyfrowe (np. BTC/ETH). Dodatkowo, Ministerstwo zaproponowało, aby od każdej odbytej transakcji został odprowadzony podatek pcc.

Podatek PCC od obrotu kryptowalutami został jednak zawieszony w czerwcu 2018 roku. Uwzględniając specyfikę handlu walutami wirtualnymi, który sprowadza się do obracania tymi prawami majątkowymi przez ich zakup, sprzedaż i wymianę, a zatem wielokrotnego zawierania umów sprzedaży i zamiany, po stronie podmiotu dokonującego obrotu walutą wirtualną powstać może obowiązek zapłaty podatku w wysokości niejednokrotnie przewyższającej zainwestowane środki – zauważył resort finansów.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx