Wyjątkowo niski hashrate wydobycia BTC

Wyłączenie około 90% kopalni BTC w Chinach przyczyniło się do rekordowo niskiego poziomu hashrate. Takie poziomy (niewiele ponad 101 TH/s) wydobycia bitcoina nie były widziane od ponad roku.

Chociaż poziom hashrate ma wpływ na bezpieczeństwo całej sieci blockchain i niska wartość może budzić niepokój, to należy pamiętać o tym, że chińscy górnicy za kilka tygodni wznowią swoją działalność w innych krajach. Tym samym sytuacja powinna się unormować.

Koniec z wydobywaniem kryptowalut w Chinach

Czasochłonne i kosztowne przeniesienie kopalni BTC z Chin do innych krajów jest następstwem decyzji, o której pisaliśmy w artykule: Chiny wymagają od górników bitcoin zakończenia działalności jeszcze dzisiaj! Pomimo tego, że kopalnie nie zakończyły jeszcze relokacji urządzeń, zaczynają pojawiać się opinie krytykujące decyzję Chin. W końcu kraj do niedawna miał około 50% udziałów w sieci. Jednocześnie jest to świetna wiadomość dla osób, które obawiały się, że tak duża moc znajduje się w rękach jednego kraju. Teraz firmy specjalizujące się w wydobywaniu bitcoinów przenoszą się między innymi do Kazachstanu i USA.

Na co wpływa poziom hashrate wydobycia BTC?

Większa ilość podłączonych urządzeń (w tym przypadku koparek BTC) przekłada się na wysokie wartości hashrate. To natomiast wiąże się z większym bezpieczeństwem całej sieci. W przypadku skrajnie niskich wartości tego parametru mogłoby dojść do ataków na sieć. Według informacji dostępnych na stronie Crypto51, przy aktualnym poziomie hashrate każda godzina ataku na sieć BTC kosztowałaby około 651 451 USD.

W tym przypadku można jednak przyjąć, że jest to chwilowa (w dodatku nie pierwsza, co opisywaliśmy kilka dni temu: Hash rate Bitcoina spada do najniższego poziomu od 8 miesięcy) sytuacja. Jak tylko zakończy się Exodus górników bitcoin z Chin. Kierunek: Teksas, wysokość hashrate powinna szybko wrócić do niedawno obserwowanych wartości.

Hashrate spada, ale wzrasta ilość użytkowników

Pomimo spadającej wartości hashrate, można zaobserwować wzrost nowych użytkowników. W momencie publikowania artykułu hashrate wynosi 101,917 TH/s.

Komentarze