Wirtualna działka za 2,4 miliona dolarów

5 614

Już w połowie roku opisywaliśmy transakcje związane z zakupami wirtualnych działek w Decentraland, których ceny dochodziły do miliona dolarów. Minęło zaledwie kilka miesięcy i odnotowano kolejny rekord ceny.

Najnowszy rekord (przynajmniej w chwili pisania artykułu) należy do działki, którą sprzedano za 2,4 miliona dolarów. Oznacza to prawie trzykrotny wzrost w porównaniu z czerwcowym rekordem, kiedy to firma Republic Realm zapłaciła 900 000 USD za wirtualne 16 akrów (więcej informacji znajdziesz w artykule: Kolejny rekord ceny za wirtualną działkę).

Metaverse przyciąga nowych inwestorów

Do rekordowej transakcji doszło 23 listopada, a więc w momencie, w którym kursy wielu popularnych kryptowalut świeciły się na czerwono. W przypadku takich transakcji mogą pojawić się wątpliwości podobne do tych, które opisywaliśmy w artykule NFT: cyfrowa sztuka czy metoda prania pieniędzy? W końcu za 2,4 miliona dolarów można kupić niejedną działkę w prawdziwym świecie.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że po niedawnych zapowiedziach CEO Facebooka Marka Zuckerberga związanych z tym, że firma skupi się przede wszystkim na metawersie, zwiększyły się szanse na to, że wirtualne światy staną się popularne dużo szybciej, niż mogłoby się początkowo wydawać.

Najlepszym przykładem jest to, że Barbados chce otworzyć ambasady w metawersach. Jedna z nich będzie dostępna właśnie w opisywanym Decentraland, co potwierdza umowa podpisana pomiędzy barbadoskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego a twórcami Decentraland.

Ile kosztuje MANA?

Z wirtualnym metawersum Decentraland związany jest token MANA, którego aktualny kurs wynosi 4,99 USD. Jeszcze na początku tego roku można go było kupić poniżej 0,10 USD. Ogromny wzrost miał miejsce wraz ze wspomnianą zapowiedzią CEO Facebooka. O ile do tego momentu MANA kosztowała poniżej 1 USD, to w ciągu kilku tygodni cena wzrosła ponad sześciokrotnie.

Co sądzisz o wirtualnych działkach za setki tysięcy, a nawet za miliony dolarów? A może miałeś już okazję korzystać z metawersum Decentraland? Jeżeli tak, koniecznie podziel się swoją opinią.

Komentarze