Według najnowszego raportu Forbes’a nawet 51% oficjalnego wolumenu obrotu BTC to ściema

18 126

Forbes przeprowadził ostatnio analizę w oparciu o dane zebrane aż z 157 giełd, której celem było sprawdzenie rzetelności podawanego przez giełdy, dziennego wolumenu obrotu Bitcoina. Jak podały osoby odpowiedzialne za sporządzenie raportu końcowego, zgodnie z ich odkryciem ok. 51% zgłaszanego dziennego wolumenu jest fałszywa.

Zgodnie z oficjalnymi danymi opublikowanymi przez giełdy, dnia 14 czerwca dzienny wolumen obrotu BTC wynosił 262 mld dolarów. Autorzy raportu Forbesa twierdzą jednak, że realny wolumen tego samego dnia wynosił jedynie 128 mld dolarów, czyli niecałą połowę z wysokości zaraportowanej przez giełdy. Głównymi powodami tak wielkich nieścisłości mają być przede wszystkim: brak odpowiedniego nadzoru nad giełdami oraz wszechobecny wash trading*. Sztuczne zawyżanie wolumenu ma służyć sprawianiu wrażenia rosnącej popularności danych kryptowalut – w tym przypadku Bitcoina.

Co więcej, zgodnie z ustaleniami autorów raportu w większości za wash trading odpowiedzialne są boty. W tym samym czasie pracownicy giełd oraz opłaceni „dziennikarze” mają nakręcać pozytywną narrację związaną z ogromnymi wolumenami wywoływać u użytkowników bycze nastawienie. Zawyżony wolumen daje jeszcze inne korzyści – dodaje wiarygodności giełdom i pozwala im przyciągnąć jeszcze więcej klientów.

Niestety nie ma uniwersalnej, powszechnie przyjętej metody obliczania dziennego wolumeny transakcji na Bitcoinie. Dla przykładu – w momencie powstawania niniejszego materiału (27.08), CoinMarketCap podaje wolumen (ostatnie 24 godziny) obrotu BTC na poziomie 43,9 mld dolarów, CoinGecko na poziomie 36 mld dolarów, strona Nomics aż 87 mld dolarów, z kolei na stronie Messari Real Volume 24h wynosi już tylko 8 mld dolarów. I bądź tu Panie mądry.

Przeprowadzając swoją analizę, autorzy raportu starali się uzyskać odpowiedzi na trzy najważniejsze pytania, mianowicie:

  1. Gdzie następuje handel Bitcoinami?
  2. Ile Bitcoinów jest kupowanych i sprzedawanych?
  3. W jaki sposób przebiega handel Bitcoinami?

Badanie brało pod uwagę aż 157 giełd, a jego najważniejsze ustalenia wyglądają następująco:

  • Ponad połowa (ok 51%) raportowanego dziennego wolumenu obrotu jest fałszywa – wynika z celowych kłamstw giełd i wash tradingu.
  • Tether odgrywa w całym procederze główną rolę – jest najczęściej wykorzystywanym stablecoinem do przekłamywania wolumenu BTC.
  • 21 największych giełd generuje ponad 1 mld dolarów dziennego obrotu. Wolumen 33 kolejnych giełd waha się pomiędzy 200 mln a 999 mln dolarów. Niekwestionowanym liderem w tej kwestii pozostaje Binance, który jest odpowiedzialny za 27% udziałów w rynku. Na drugim miejscu jest giełda FTX, natomiast trzecie miejsce należy do OKX (biorąc pod uwagę tylko rynek spot).
  • Największym problemem w kwestii przekłamanego wolumenu są giełdy działające pod niewielkim lub żadnym nadzorem, które bez opamiętania zawyżają dzienny obrót by przyciągnąć nowych użytkowników. Należą do nich przede wszystkim: Binance, MEXC Global i Bybit.
  • Tworzenie nowych aktywów, zwłaszcza stablecoinów i kontraktów typu Perpetual Futures prowadzi do zamieszania i wprowadza komplikacje, co w konsekwencji uniemożliwia regulacje i obiektywne kontrolowanie wolumenu, a małym i mniej popularnym giełdom służy do syntetycznego tworzenia płynności w dolarach amerykańskich.
  • W ciągu miesiąca strony giełd kryptowalutowych odwiedza średnio ok. 573 milionów użytkowników.

Autorzy raportu podkreślają, że korzyści giełd z opisanych praktyk są tak duże, że istnieją małe realne szanse na to, by ich zaprzestały – nawet widmo regulacji w szeroko rozumianym „Zachodnim Świecie”, czyli głównie USA i Unii Europejskiej, prawdopodobnie niczego nie zmienią.

*Wash trading – „termin określający nielegalne praktyki w handlu […] polega na jednoczesnej sprzedaży i kupnie instrumentu, mającej na celu sztuczne ustalenie ceny bądź wolumenu handlowanego waloru, które ma wpłynąć na zachowanie pozostałych uczestników rynku […]” (źródło: wikipedia).

**Wszystkie informacje zawarte w materiale pochodzą z oryginalnego raportu Forbesa, z którym możecie zapoznać się >>tutaj<<.

Może Cię zainteresować:

Komentarze