Visa pracuje nad Universal Payment Channel

2 291

Visa kontynuuje prace nad projektem o nazwie Universal Payment Channel. Chodzi o stworzenie wspólnej sieci dla różnych blockchainów, co ma ułatwić przesyłanie dowolnych aktywów cyfrowych (walut emitowanych przez banki centralne, kryptowalut i stablecoinów).

Nie jest to jednak nowy projekt, bo koncepcja UPC została opracowana już w 2018 roku przez zespół badawczy Visa. Firma dąży do stworzenia narzędzia, które zapewni zgodność transakcji bez względu na wykorzystywane technologie i protokoły.

Przykład zastosowania Universal Payment Channel

Na oficjalnej amerykańskiej stronie Visa podano ciekawy przykład, który uzasadnia sens prowadzenia prac nad UPC. Chodzi o sytuację, w której trzeba podzielić rachunek z kilkoma osobami, a każda z nich korzysta z innego rodzaju pieniędzy. Jedna osoba może używać CBDC (zobacz również: CBDC | Które kraje pracują nad Cyfrową Walutą Banku Centralnego?), a pozostałe stablecoinów (np. USDC). Dzięki Universal Payment Channel osoby te mogłyby łatwo, a co najważniejsze w czasie rzeczywistym przesyłać środki pomiędzy różnymi protokołami i portfelami niezależnie od tego, z jakiej waluty korzysta każda z nich.

Warto zwrócić uwagę na to, że według popularnego operatora płatności takie sytuacje mogą mieć miejsce już niedługo.

„In the not-too-distant future, this very well may be a reality”.

To natomiast potwierdza, że tradycyjne instytucje finansowe są coraz bardziej zainteresowane technologią blockchain i kryptowalutami, co widać również na przykładzie analiz Deutsche Banku (Według Deutsche Banku warto przyzwyczaić się do Bitcoina).

Przy okazji warto przypomnieć sobie artykuł z sierpnia, z którego wynika, że nawet co drugi duży bank ma ekspozycję na kryptowaluty.

Sieć sieci blockchain

Universal Payment Channel ma stać się wspólną siecią wszystkich sieci blockchain. Firma chce, aby rozwiązanie było wykorzystywane podczas przesyłania pieniędzy niezależnie od tego, czy pochodzą one z sieci Visa, czy z sieci zewnętrznych.

„Ultimately, the UPC solution aims to serve as a network of blockchain networks — adding value to multiple forms of money movement, whether they originate on the Visa network, or beyond”.

Komentarze