USDC | 65% wzrostu kapitalizacji i rekordowa liczba transakcji

1 793

Cztery miesiące temu Circle skoncentrował się na rynku stablecoinów. Ten nowy model biznesowy doświadczył nieoczekiwanego wzrostu właśnie w towarzystwie globalnego kryzysu koronawirusa – twierdzi współzałożyciel i dyrektor generalny startupu – Jeremy Allaire. W międzyczasie USDC zanotował 65% wzrostu kapitalizacji i rekordową liczbę transakcji.

Allaire twierdzi, że cyfrowe tokeny zabezpieczone dolarem zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Gros popytu dotyczy płatności w ramach regularnych transakcji biznesowych. To już nie tylko szybkie przenoszenie środków między giełdami kryptowalut…

Coraz większe zapotrzebowanie na USDC

„W ciągu ostatnich kilku tygodni obserwowaliśmy gwałtowne zainteresowanie i wzrost transakcji z wykorzystaniem USDC” – powiedział Allaire. „Widać wyraźnie bardzo duży globalny popyt na dolary cyfrowe oraz ich wykorzystanie jako nowego środka płatniczego”.

Nowe rejestracje Circle pochodzą od klientów z rynków e-commerce, sieci reklamowych, producentów dóbr luksusowych, platform rekrutacyjnych, rynków treści cyfrowych, platform pożyczkowych peer-to-peer, firm płatniczych, firm programistycznych, firm świadczących usługi profesjonalne, dostawców bankowości mobilnej i innych firm internetowych.

„Otrzymujemy informacje zwrotne od uczestników rynku azjatyckiego, że istnieje coraz większe zapotrzebowanie na USDC od MŚP poszukujących zarówno bezpieczeństwa, jak i użyteczności dolarów cyfrowych”, powiedział Allaire.

USDC i Circle w liczbach

W zeszłym miesiącu Circle wprowadził ofertę kont biznesowych dla klientów korporacyjnych do prowadzenia działalności za pomocą USDC. W ciągu ostatnich kilku tygodni rynek ten wzrósł o 700 procent, przy czym ponad dwie trzecie tych firm pochodzi spoza przestrzeni bezpośrednio powiązanej z kryptowalutami.

Według CoinGecko, kapitalizacja rynkowa USDC wzrosła o 65 procent, z 444 milionów USD (od 1 marca) do 733 milionów USD (w chwili przygotowywania niniejszej publikacji).

USDC
Kapitalizacja USDC od CoinGecko

Wyjaśnienie Allaire dotyczące gwałtownego wzrostu kapitalizacji USDC sugeruje, że kryzys wymusza przyspieszenie adopcji technologii blockchain do głównego nurtu, aczkolwiek jest to stosunkowo łagodny wariant. Jako stablecoin, USDC jest zaprojektowany tak, aby utrzymywać swoją wartość w stosunku do dolara.

„Uważamy, że jesteśmy świadkami prawdziwego punktu zwrotnego w adopcji cyfrowej waluty” – powiedział Allaire.

Stablecoiny oparte na dolarze cieszą się w ostatnich tygodniach stale rosnącym zainteresowaniem:

„Widzimy rekordową wielkość transakcji”, stwierdził Allaire. Dodał, że wykorzystanie UDSC „jest stosunkowo równomiernie rozłożone na rynkach zachodnich i azjatyckich”.

Rynek „zamienników dolara”

Według danych CoinMetrics, w ciągu ostatnich sześciu tygodni Paxos Standard (PAX) wzrósł o 22 procent (z 198 milionów do 258 milionów dolarów); tether (USDT) wzrósł o 36 procent z 4,6 miliarda USD do 6,3 miliarda USD, a GUSD wzrósł z 3,9 miliona USD do 6,2 miliona USD, czyli o 6 procent. Dolar Binance (BUSD) wyemitowany z Paxos odnotował najszybszy wzrost – z 68 milionów do prawie 200 milionów dolarów, czyli aż o 194 procent!

Rynek stablecoinów, które operują na blockchainie Ethereum notuje wystarczające wzrosty, aby doprowadzić do zrównania wartości transferowanych środków pomiędzy siecią Ethereum a Bitcoin:

Boom na substytuty dolara pojawia się, gdy Libra wycofała się z planu stworzenia globalnej cyfrowej waluty, koncentrując się na stablecoinach powiązanych z poszczególnymi walutami krajowymi:

Koncepcja dolara cyfrowego zyskuje na popularności wielu krajach. We czwartek w USA przedstawiono ustawę proponującą dolara cyfrowego (choć nie opartego na blockchainie) jako narzędzia do dystrybucji płatności stymulacyjnych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Komentarze