Tether nie posiada pełnego pokrycia w dolarze | Czy kryptowaluta upadnie?

Tether (USDT), kontrowersyjna kryptowaluta, która przez wielu uważana jest za jeden wielki scam – posiada tylko 74% swojego pokrycia w walutach fiat. Dane te udostępniono podczas trwającej afery związanej z ukrywaniem $850 milionów strat przez giełdę kryptowalut Bitfinex, spółkę cókę iFinex Inc. Główny doradca Tether Stuart Hoegner napisał w oświadczeniu, że spółka posiada jedynie 2,1 mld dolarów, w tym papiery wartościowe. Tymczasem, według danych dostarczonych przez CoinMarketCap, podaż Tether przekracza 2,8 mld dolarów.

Właśnie potwierdzono jedną z głównych teorii związanej z Tetherem – kryptowaluta nie posiada pełnego pokrycia w USD. Projekt z pewnością ucierpi, szczególnie na zaufaniu użytkowników, jak i w świetle amerykańskiego prawa. USDT jest najbardziej rozpoznawalnym stablecoinem w środowisku kryptowalut, a zarazem jednym z najbardziej kontrowersyjnych. Oprócz samego faktu, iż Tether nie ma pełnego pokrycia w dolarze, projekt może pochwalić się niechlubną przeszłością. Głębszą analizę współpracy Tether oraz Bitfinex opisaliśmy w tym artykule.

„W dniu 30 kwietnia podpisuję to oświadczenie, że Tether posiada pieniądze i ekwiwalenty środków pieniężnych (krótkoterminowe papiery wartościowe) na łączną kwotę około 2,1 miliarda dolarów, co stanowi około 74 procent pokrycia w dolarze.” – stwierdził Stuart Hoegner, główny doradca Tether

Co więcej, Hoegner podkreślił również, że Tether jest w posiadaniu dodatkowych rezerw pieniężnych, ale mają one „mniej płynną formę”. Porównał tę sytuację z polityką banków komercyjnych, które działają w systemie rezerwy cząstkowe”, gdzie trzymają niewielką część depozytów klientów pod ręką, rozdzielając pozostałe fundusze.

tether kryptowaluty dolar
źródło: pixabay.com

Kontrowersje wokół Tether oraz Bitfinex

Inwestorzy i znane osobistości z branży zarzucały tym firmom próby manipulacji rynku kryptowalut, szczególnie ceny Bitcoina. Oprócz tego, zespół prowadził nadmiarową emisją tokenów USDT, które po wykryciu były ponownie „wypalane”, aby zmniejszyć całkowitą podaż. Na przestrzeni miesięcy okazało się również, że USDT nie jest całkowicie połączony z kursem dolara. Jego cena wahała się w przedziale 85-99 centów, osiągając najgorsze notowania na giełdzie kryptowalut Kraken. Ten fakt stwarzał poważne domysły, iż pokrycie USDT nie jest pełne.

Spółka iFinex Inc jest właścicielem zarówno giełdy kryptowalut Bitfinex, jak i Tether. Nic więc dziwnego, że powstaje wiele kontrowersji wokół tych podmiotów. Jeśli giełda kryptowalut, jak i projekt największego stablecoina należą do jednej spółki matki – istnieje spora obawa o realne manipulacje rynkowe. Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o aferze związanej z giełdą kryptowalut Bitfinex i ukrywaniem setek milionów strat spółki. Prokurator generalny stanu Nowy Jork otrzymał nakaz sądowy, aby monitorować spółkę iFinex, dochodzenie miało na celu potwierdzenie oszustwa przeprowadzanego przez Bitfinex oraz Tether. Dzięki tej sprawie oficjalnie wiemy, że USDT nie ma pełnego pokrycia w walutach FIAT.

„Nasze dochodzenie ustaliło, że operatorzy platformy transakcyjnej„ Bitfinex ”, którzy kontrolują również wirtualną walutę „Tether ”, zaangażowali się w ukrywanie poniesionej straty w wysokości 850 milionów dolarów klientów i funduszy firmy.” – napisano w oświadczeniu Prokuratury

Co sądzicie o sytuacji projektu Tether? Czy też uważaliście, że Tether nie ma pełnego pokrycia w walutach FIAT? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze