Bitfinex ukrywał straty 850 mln dolarów? Giełda jest w poważnych tarapatach

Giełda kryptowalut Bitfinex znana jest między innymi przez kontrowersje związane z kryptowalutą Tether (USDT). Amerykańska giełda pochwalić się może tytułem jednej z najstarszych platform tradingowych na świecie, a także mianem głównego propagatora USDT. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, giełda została pozwana przez prokuratora generalnego stanu Nowy Jork w sprawie możliwego ukrywania ogromnych strat spółki. Bitfinex oskarżono o utratę 850 milionów dolarów, a następnie wykorzystanie funduszy z USDT w celu ukrycia poniesionych strat.

Prokurator generalny otrzymał nakaz sądowy, aby monitorować działającą w Nowym Jorku spółkę iFinex Inc – właściciela Bitfinex, jak i Tether. Prokurator stwierdził w oświadczeniu, że dochodzenie jest w toku i ma na celu zidentyfikowanie „oszustwa przeprowadzanego przez Bitfinex oraz Tether”. Według oświadczenia, straty giełdy nigdy nie ujawniono inwestorom i aby wypełnić lukę brakujących funduszy, zarząd Bitfinex i Tether zaangażował się w szereg transakcji, dzięki którym uzyskali dostęp do 900 mln dolarów z rezerw gotówkowych Tether – podaje dalej prokurator Letitia James.

Giełda miała pobrać co najmniej 700 milionów dolarów z powyższej rezerwy. Oprócz tego, prokurator zarzuciła Bitfinex przekazanie 850 milionów dolarów panamskiemu podmiotowi o nazwie Crypto Capital Corp – bez żadnej pisemnej umowy.

Ponadto stwierdzono, iż klienci ze stanu Nowy Jork nadal handlują na platformie Bitfinex, mimo że giełda wycofała się ze świadczenia usług w tej jurysdykcji. Jeśli chodzi o Tether, wokół samego projektu narosło wiele kontrowersji, związanych głównie z manipulacjami rynku, a także nadmiarową emisją tokenów USDT. Na przestrzeni miesięcy okazało się, że Tether nie jest całkowicie połączony z kursem dolara. Jego cena wahała się w przedziale 85-99 centów, osiągając najgorsze notowania na giełdzie kryptowalut Kraken.

„Nasze dochodzenie ustaliło, że operatorzy platformy transakcyjnej„ Bitfinex ”, którzy kontrolują również wirtualną walutę „Tether ”, zaangażowali się w ukrywanie poniesionej straty w wysokości 850 milionów dolarów klientów i funduszy firmy.” – czytamy oświadczeniu Prokuratury

Bitfinex giełda kryptowalut kryptowaluty
źródło: pexels/pixabay

Giełda kryptowalut Bitfinex – ataki hakerskie

Platforma Bitfinex doświadczyła na swojej skórze wiele ataków hakerskich, w wyniku których utracili miliony dolarów w kryptowalutach. Historia giełdy bywała burzliwa i zdarzała się być bardzo problematyczna, szczególnie przez kontrowersje wokół Tethera. Pomimo tego, Bitfinex nadal stanowi jedną z największych giełd kryptowalut na świecie, a sama platforma powstała w 2012 roku.

Co sądzicie o aferze Bitfinex? Czy korzystacie z niniejszej platformy? Zapraszamy do dyskusji!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze