Tether – 500 mln spalonych monet. Bitfinex ucieka od stablecoina?

1 662

500 milionów monet Tether (USDT) zostało przeniesionych z konta Tether – Tether treasury – na ten adres, z którego firma wydawała monety już kilka razy. Cyfrowa waluta została nie tylko usunięta z obiegu, ale całkowicie zniszczona.

W ostatnim czasie cena Tetheru odbiegała od 1 dolara. W minionym tygodniu jego wycena spadła w okolicę 96 centów, a na niektórych giełdach takich jak Kraken Tether zbliżył się do 85 centów co wywołało sporo zamieszania na rynku kryptowalut. Po takich wahaniach wielu inwestorów zrezygnowało z najpopularniejszego stablecoina Tethera na rzecz mniej popularnych, ale stabilnych monet m.in. TUSD czy DAI. Panika, która spowodowała ucieczkę od USDT widoczna jest również na giełdach takich jak: Binance, Huobi, a nawet Coinbase, które niedawno wprowadziły inne stabilne monety na swoich platformach.

Od 6 października Market Cap Tetheru spada i to w rekordowym tempie z 2,8 miliarda dolarów do 1,94 miliarda.

Źródło: Coinpaprika.com

Warto dodać, że giełda Bitfinex zabrała z obiegu ponad 800 milionów USDT, przekazując je na konto Tether,  spalone zaś zostało 500 milionów. Kiedy monety zostały spalone, rzeczywiste dolary musiały zostać skupione z portfela. Z powodu braku przejrzystości firmy Tether nie wiadomo kto wykupił USDT. Istotną częścią tej historii może być fakt, że w ostatnim czasie giełda Bitfinex sprzedała 100 000 BTC.

Po czyjej stronie leży prawda?

David Floyd redaktor serwisu coindesk bardzo aktywny w sprawach związanych z Bitfinex został oskarżony przez giełdę o pisanie fałszywych artykułów. Autor newsów sugeruje, że giełda Bitfinex jakoby mogła planować wyjście z działalności Tethera.

Relacjonuje także, że firma Tether według swojej białej księgi pozwala posiadaczowi USDT zamienić je na dolary bezpośrednio w firmie. Co jak się okazuje, może być nieprawdą i powołuje się na anonimowego działacza anty-Tether „Bitfinex’ed”, który twierdzi, że:

„Żadna osoba nie może wystąpić i powiedzieć, że zamieniła Tethery na dolary”

Rzecznik Bitfinex Rasumessen broni firmę, jakoby słowa anonimowego działacza są nieprawdą.

David Floyd był dawnym stażystą Bitfinexa, niektórzy twierdzą, że przeszedł na dobrą stronę mocy i rzetelnie relacjonuje to, co dzieje się na terenie dawnej firmy. Inni zaś widzą w jego tekstach mszczenie się na byłym pracodawcy. Po czyjej stronie nie leżałaby prawda to na wszelkie informacje o Tetherze musimy patrzeć z przymrużeniem oka. W głowie tworzy się tysiące pytań bez odpowiedzi.. Na szczęście nie jesteśmy już skazani tylko na jedną stabilną monetę. Lepiej korzystać i cieszyć się z innych, nowych stablecoinów.

Komentarze