Tether na gorącym krześle: „Nigdy nie używaliśmy USDT do manipulowania rynkiem kryptowalut!”

Tether opublikował oficjalną odpowiedź na aktualizację artykułu autorstwa dwóch amerykańskich naukowców sprzed kilku dni. Profesorowie napisali, że hossa na rynku bitcoina w 2017 roku była prawdopodobnie spowodowana przez manipulację jednego wieloryba z rynku Bitfinex. Czy zatem Tether i manipulacja to synonimy?

Pamiętne opracowanie ujawniło kilka szczegółów, które zdaniem amerykańskich profesorów, mogły być kluczowe w kontekście rajdu kursu BTC do 20 000$ w grudniu 2017 roku. Dla przypomnienia:

Tether opublikował wczoraj na swojej stronie oświadczenie w tej sprawie. Firma twierdzi, że profesorowie opublikowali „osłabioną, ale równie wadliwą wersję swojego poprzedniego artykułu”, nazywając dokument „rozwodnionym i zawstydzającym wycofaniem się ze swojego poprzednika”.

Domniemane wnioski, do których doszli autorzy, opierają się na domku z kart, który cierpi z powodu braku kompletnego zestawu danych. Jako przykład jednego z wielu braków autorzy otwarcie przyznają, że nie mają dokładnych danych na temat kluczowego czasu transakcji lub przepływ kapitału przez różne giełdy.

Tether argumentuje, że brak tych informacji oznacza, że ​​naukowcy nie byliby w stanie dokładnie ustalić sekwencji wydarzeń, które doprowadziły do ​​domniemanej manipulacji.

W odpowiedzi na aktualizację artykułu Griffina i Schamsa pojawia się również ciekawe stwierdzenie. Napisano, że zarówno Tether, jak i jego podmioty stowarzyszone „nigdy nie korzystali z tokenów ani emisji Tether do manipulowania rynkiem kryptowalut ani cenami tokenów”. Dodatkowo „wszystkie tokeny Tether są w pełni zabezpieczone rezerwami i są wydawane zgodnie z popytem rynkowym, a nie w celu kontrolowanie cen aktywów kryptograficznych ”.

Tether kończy swoją odpowiedź konstatacją, że wzrost emisji tokenów USDT „nie jest produktem manipulacji; jest wynikiem wydajności, akceptacji i szerokiej użyteczności Tether w ekosystemie kryptowalut”.

Bitfinex, Tether i manipulacja

Według ustaleń Griffina i Shamsa, nieznana strona korzystająca ze stablecoina USDT i siostrzanej giełdy Bitfinex rzekomo zmanipulowała rynek pod koniec 2017 roku.

Jak informował wówczas Wall Street Journal, jednym dużym wielorybem zdolnym do takiej manipulacji był sam Bitfinex. „Jeśli to nie Bitfinex” – napisał Griffin w swoim artykule – „to ktoś, z kim często prowadzą interesy”.

Na początku października kancelaria prawna w Nowym Jorku złożyła pozew zbiorowy przeciwko Tetherowi i Bitfinexowi. Oskarżyła ich o wykorzystywanie USDT do manipulowania rynkiem kryptograficznym.

W kwietniu prokurator generalny w Nowym Jorku złożył pozew przeciwko dwóm firmom. Twierdziły one, że Tether nielegalnie pokrył stratę Bitfinex w wysokości 850 milionów dolarów wykorzystując fundusze z rezerw zabezpieczających token. Przypomnijmy o twierdzeniu Tethera, że wspiera on swoje tokeny dolarem amerykańskim w stosunku 1:1.

Więcej na temat związku Bitfinex i Tether możecie przeczytać tutaj.

Jakie są Wasze odczucia odnośnie całej sprawy? Zapraszamy do komentowania.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze