Szwajcarskie miasto Zug organizuje próbne głosowanie z użyciem technologii blockchain

1 088

W Szwajcarskim mieście Zug zostanie przeprowadzone próbne głosowanie z użyciem technologii blockchain. Władze miasta zorganizują dla mieszkańców testowe głosowanie w oparciu o blockchain już pod koniec czerwca 2018 roku. Władze zastanawiają się, czy blockchain będzie można zastosować na szerszą skalę w celu rozwoju digitalizacji miasta.

Od 25 czerwca do 1 lipca mieszkańcy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w pierwszym miejskim głosowaniu z użyciem technologii blockchain w Szwajcarii. Z racji, iż jest to tylko test technologiczny, wyniki głosowania nie będą wiążące dla władz miejskich. Mieszkańcy będą głosowali pod kątem tego, czy opowiadają się za fajerwerkami na corocznym festiwalu Lakeside i czy uważają, że cyfrowe identyfikatory powinny być używane do wypożyczania książek z biblioteki lub płacenia za parking samochodowy. Mieszkańcy będą również pytani, czy system cyfrowej identyfikacji (opartej na blockchainie), powinien być wykorzystywany do regularnych głosowań w przyszłości.

Blockchain
źródło: pixabay.com

Próbne głosowanie będzie wykorzystać miejski system eID (elektroniczna tożsamość), który został ustanowiony w listopadzie zeszłego roku i obecnie liczy około 200 użytkowników. Użytkownicy będą mogli brać udział w głosowaniu za pośrednictwem swoich smartfonów, pobierając istniejącą aplikację uPort, aby się zarejestrować. Decyzja władz to kolejny przykład przyjaznej postawy miasta i kantonu Zug wobec wdrażania blockchainu i kryptowalut. W Zug powstało już wiele start-upów z branży krypto i blockchainu, przez co zyskało nazwę „Crypto Valley (Dolina Krypto)”.

Szwajcaria i krypto

Szwajcaria jest jednym z krajów, w którym stosunek do kryptowalut jest bardzo przyjazny. Władze kraju rozważają wykorzystanie blockchainu jak i walut wirtualnych do poprawy i rozwoju systemu finansowego, co przejawia się w pomysły narodowej kryptowaluty Szwajcarii. W maju opisywaliśmy pomysł narodowej waluty wirtualnej „e-franka”. Rada Federalna Szwajcarii oświadczyła o przeprowadzeniu badań na temat zagrożeń i możliwości wprowadzenia własnej, narodowej kryptowaluty, tzw. „e-franka”, donosi Reuters. Szwajcaria przyjęła coraz bardziej pozytywną narrację w obrębie kryptowalut i integracji blockchainu na poziomie krajowym, pomimo niechęci sfery bankowej do popierania samego Bitcoina.

Co sądzicie o teście blockchainu w Zug? Czy przełoży się to na wykorzystanie technologii w przyszłości? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze