Szwajcaria rozważa wprowadzenie narodowej waluty wirtualnej „e-franka”

1 696

Rada Federalna Szwajcarii oświadczyła o przeprowadzeniu badań na temat zagrożeń i możliwości wprowadzenia własnej, narodowej kryptowaluty, tzw. „e-franka”, donosi Reuters. Szwajcaria przyjęła coraz bardziej pozytywną narrację w obrębie kryptowalut i integracji blockchainu na poziomie krajowym, pomimo niechęci sfery bankowej do popierania samego Bitcoina.

Niższa izba szwajcarskiego parlamentu musi teraz zdecydować, czy poprzeć wniosek Rady Federalnej o opracowanie badań nt. wprowadzenia narodowej waluty wirtualnej. Jeżeli propozycja zostanie zatwierdzona, szwajcarskie Ministerstwo Finansów przeprowadzi obszerne analizy i badania na ten temat. Nie opublikowano żadnych ram czasowych dotyczących tego procesu, ale sam fakt oficjalnego rozważania przez szwajcarski rząd „e-franka” spowoduje poruszenie tematem narodowych kryptowalut wśród innych krajów.

„Rada Federalna zdaje sobie sprawę z ogromnych wyzwań, zarówno prawnych, jak i monetarnych, którym towarzyszyłoby korzystanie z e-franków. Wnosimy o wydanie wniosku w celu zbadania zagrożeń i szans związanych z e-frankiem oraz wpływ na aspekty prawne, gospodarcze i finansowe.”

Szwedzcy badacze i informatycy również opracowywali wdrożenie własnego odpowiednika narodowej waluty, która nosiłaby nazwę „e-korona”. Jeszcze kilka lat dzieli nas od potencjalnego uruchomienia narodowej kryptowaluty Szwecji. W celu rozwoju „E-korony”, Reichsbank zorganizował 10 pełnoetatowych miejsc pracy i budżet w wysokości około 340 000 euro na pracę nad tworzeniem „e-korony”.

Polacy również pracują nad implementacją wirtualnej złotówki. Inicjacja działań rozpoczęła się w ramach Projektu pt. „Token PLN” na początku 2017 r.. Projekt został zgłoszony do realizacji w ramach prac Strumienia Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe, funkcjonującego przy Ministerstwie Cyfryzacji i był omawiany na spotkaniach liderów Strumieni rządowego programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Niestety Minister Cyfryzacji nie zdecydowała się na realizację tego projektu zaraz po ukazaniu się artykułu w Puls Biznesu pod tytułem „Polska szykuje kryptozłotego

Projekt dPLN, jest kontynuacją, projektu „Token PLN” realizowany w ramach prac zespołu ekspertów związanego z Polskim Akceleratorem Technologii Blockchain. Nie jest on jednak finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz środków PATB.

Szwajcaria i krypto

Pomimo, że Szwajcaria słynie z ogromnego rynku finansowego, szczególnie przedsiębiorstw finansowych w sferze bankowej – jest jednym z nielicznych krajów, pozytywnie nastawionym do walut wirtualnych. Terytorialne jednostki administracje w Szwajcarii rozwijają potencjał projektów Initial Coin Offering (ICO), jak i kryptowalut. Kanton Zug, jeden z najmniejszych i gęściej zaludnionych kantonów, staje się centrum rozwoju kryptowalut w Szwajcarii. Pod koniec kwietnia opisaliśmy udział Szwajcarii w kreowaniu i rozwoju kryptowalut na świecie. Jak donosi WSJ, 4 z 10 największych projektów ICO pochodzi ze Szwajcarii.

Co sądzicie o badaniach nad narodową walutą wirtualną Szwajcarii? Czy polskie organy finansowe przejrzą na oczy i również zaczną wspierać innowacyjne rozwiązania blockchainu w Polsce? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze